Siječanjske pohvale Booksinih čitateljskih klubova!

Petak
09.02.2024.

Pohvale su frcale na svim Booksinim čitateljskim klubovima u siječnju. U nastavku pročitajte mini izvještaje, a ako se želite priključiti nekom od čitateljskih klubova, pišite nam na booksa@booksa.hr!

Razgovor o Gogolju kao našem suvremeniku, na Filmsko-čitateljskom klubu koji vodi Silvestar Mileta, odveo je članove kluba onkraj njegova nezahvalnog položaja prečesto neprimjereno obrađivanog lektirnog klasika i podrazumijevane točke povijesti književnosti, dok ih je remek-djelo Nos ili zavjera odmetnika Hržanovskog iznenadilo, preplavilo likovnim, glazbenim i filmskim referencama te im produbilo interes za umjetničku animaciju.

Na siječanjskom sastanku Tematskog čitateljskog kluba čitala se knjiga Beskraj u trsci (V.B.Z., 2023., prijevod Silvana Roglić) filologinje Irene Vallejo, koja se bavi kulturnom i društvenom pozicijom i ulogom knjige i književnosti u antičkom svijetu. Od raznih tema i perspektiva koje knjiga nudi razgovor se usmjerio ka pitanju o mogućoj motivaciji za skupljanje i stvaranje zbirki knjiga i/ili umjetnina; o njihovoj društvenoj važnosti te tome koliko je lako i koliko malo je potrebno da se čak i najveće i najsustavnije zbirke unište i nestanu, a s njima i svo znanje i informacije koje su čuvale. Povezujući temu knjige s aktualnom kulturnom, političkom i društvenom situacijom, razgovaralo se i o povezanosti i upisanosti politike i ideologije u kulturu i kulturnu proizvodnju te o ulozi i funkciji kulture u suvremenom društvu, a sve uz moderatora Matiju Pricu.

Čitateljski klub poezije, prvi koji je vodila Martina Vidaić, u siječnju je čitao zbirku pjesama u prozi Projekt Poljska (Meandarmedia, 2014.) Ivana Šamije, povodom desete godišnjice njena izdanja. Članovima kluba knjiga se svidjela iz više razloga, možda najviše zbog posebnog i minuciozno promišljenog stila kojim je pisana, a neuhvatljivost konačnog značenja sve nas je potaknula na zanimljiva promišljanja. 

Booksa Book Club razgovarao je o romanu Petra Andonovskog Strah od barbara (Hena com, 2023., prijevod Ivica Baković). Voditeljica Anja Tomljenović sastanak ovako komentira: "O pojedinačnoj usamljenosti i izolaciji koju smo tumačili i kao kolektivno stanje svijesti čitali smo u isprepletenim pričama dviju žena, Oksane i Pinelopi, koje su sličnije nego što bi se to učinilo na prvi pogled. U neočekivanom kraju koji je neke od nas ostavio sa željom za daljnjim čitanjem, obradovao nas je i autor koji tako dobro portretira ženske likove!"

Booksa Book Club + pozabavio se zbirkom priča Tišina u osinjaku (Fraktura, 2023.) Luke Ostojića. "Za ovu zbirku priča pohvale su samo redom frcale!" kaže Anja Tomljenović. "Zabavna je i duhovita, bez generacijskog jaza, a izdvojili smo i stil pisanja između snova i realiteta koji nam se svidio te fantastične dijaloge. Svako od nas ponio je sa sobom barem jednu ili dvije priče koje su se snažno upisale u dojmove, a užitak u tekstu podijelili smo i u opuštenom druženju s Lukom."

Naslov za prvi sastanak Feminističke čitaonice u 2024. polaznici su birali među finalistima regionalnog književnog izbora "Štefica Cvek". "Jedan od hladnijih siječanjskih dana proveli smo u Booksi uz šalicu čaja i roman Ljeta s Marijom Olje Savičević Ivančević (Fraktura, 2022). Prateći fragmente o generacijama jedne obitelji od početka 20. stoljeća do suvremenosti, otvorili smo mnoga pitanja o ženskim granama rodoslovnih stabala u književnosti i povijesti", kaže nam moderatorica Mirela Dakić.

Možda će vas zanimati
Preporuke
13.11.2024.

'Nepoznanica': Pomiriti racionalno i iracionalno

Portretirajući jednu građansku obitelj srednje ili niže srednje klase Hermann Broch nenametljivo kroz "Nepoznanicu" provlači za njega i cijelu njegovu generaciju vrlo važne teme i pitanja.

Piše: F. B.

Kritike
12.11.2024.

'Hipofiza u egzilu': Rat urezan u tijelo

Roman književnice i novinarke Sofije Kordić kroničarski bilježi turbulentnu i polarizirajuću dekadu i pol novije povijesti bivših zemalja Jugoslavije, počevši od 1991. godine.

Piše: Sara Tomac

Preporuke
31.10.2024.

Odnos žene prema ženi: internalizirana mizoginija u knjizi 'Zemlja u kojoj se nikad ne umire'

"Zemlja" u knjizi Ornele Vorpsi nije samo Albanija, već sve balkanske zemlje i svi balkanski narodi, a vjerojatno i šire. Piše: Katarina Jurčević.

Preporuke
30.10.2024.

'Zemlja u kojoj se nikad ne umire': Živjeti u zemlji bez smrti

Ornela Vorpsi vješto stvara atmosferu u kojoj se isprepliću ljepota i užas, nježnost i okrutnost, pružajući nam uvid u stvarnost života u Albaniji kroz oči onih koji su najviše pogođeni – djevojčica i žena. Piše: Lucas Legović.

Kritike
29.10.2024.

'Leptirići u trbuhu, glave na kolcima': Prerano odustajanje od revolucionarnog

Šteta što se Nikola Strašek nije odvažio i radikalizirao svoj jezik jednako kao i sadržaj.

Piše: Filip Kučeković

Kritike
22.10.2024.

'Ljuljačka': Na rubu normalnosti

 Valentina Mavretić, mada piše o realnosti, ne piše „stvarnosnu proznu“; opisani događaji i karakteri začudni su, a ipak toliko uvjerljivi, zaobljeni, naposljetku i realistični.

Piše: Dunja Ilić

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu