Tematski čitateljski klub u studenom čita dokumentarističko djelo Svetlane Aleksijevič, Černobilska molitva: kronika budućnosti, koje je nastajalo gotovo tri desetljeća, na ruskom je prvi put objavljeno 1997. da bi 2013. doživjelo i nadopunjeno izdanje.
U sklopu Tematskog čitateljskog kluba u listopad čitamo knjigu "How Forests Think: Toward an Anthropology Beyond Human", Eduarda Kohna.
Na početku sezone čeka nas razgovor o vrlo aktualnoj knjizi The Great Derangement: Climate Change and the Unthinkable indijskog autora Amitava Ghosha.
Koliko su bitnu ulogu kultura, suradnja i sposobnost da učimo jedni od drugih imali prilikom čovjekove evolucije, koliko smo se u tom procesu promijenili te na koje su sve načine te sposobnosti bile ključne za naš opstanak.
O čemu govorimo kad spominjemo inteligenciju? Ako tvrdimo da rapidnim razvojem novih tehnologija mašine postaju umjetno inteligentne, na osnovu koje definicije prirodne inteligencije povlačimo ovu paralelu/analogiju?
Foucault je prvi put spomenuo biopolitiku, 17. ožujka 1976., a u godinama koje su uslijedile, Foucault nastavlja razvijati svoje biopolitičke pojmove u svojim predavanjima "Rođenje biopolitike".
Ova knjiga predstavlja jedan od prvih Graeberovih pokušaja da dekonstruira, ali i pokuša pružiti alternativu neoliberalnoj ideologiji.
Umjesto aktualnih beletrističkih naslova, primarna materija ovog čitateljskog kluba bit će publicistika, esejistika i teorijska literatura, uz manji broj književnih naslova koji će se nadovezivati na prethodno navedenu literaturu.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.
Booksa u 2024. slavi velikih 20 godina! Kako svi mi volimo okrugle obljetnice, neki od vas vjerojatno će se sjetiti našeg 10. rođendana, koji smo (pro)slavili crowdfunding kampanjom i velikim završnim tulumom.
Za ovaj, 20. rođendan tulumarit ćemo cijelu godinu jer – zašto ne?!