Književna tura #5

Petak
22.03.2024.

Još jedan radni tjedan polako izmiče, a pred nama je novi, što znači da se ukrcavamo na književnu turu!

Ideja i planova je uvijek mnogo i prema dobrom starom običaju, hrpa događanja je i u Booksi. Evo nekih književnih aktivnosti u sljedećem tjednu koje možete zapisati u svoje rokovnike ili Google kalendare.

Prva prilika je već sutra: subotnju večer osvježite promocijom jednog romana.  

V.B.Z. poziva na predstavljanje romana Šušanj nagrađivanog autora Almina Kaplana koja će se održati s početkom u 19 sati u Kinoteka baru. U razgovoru će, osim autora, sudjelovati književnik i novinar Ivica Đikić te glavni urednik V.B.Z.-a Drago Glamuzina. Booksin kritičar Filip Kučeković temeljito je pročitao roman, a provjerite što o njemu kaže ovdje i pripremite se za sutrašnju promociju.

U utorak, 26. ožujka, zalazimo u svijet suvremenog kineskog pjesništva

Xi Chuan, jedan od najosebujnijih glasova današnje kineske pjesničke scene, a po mnogima i jedan od najvažnijih suvremenih pjesnika uopće, stiže u 18 sati na kat knjižare Vuković & Runjić u zagrebačkoj Teslinoj 16. Pjesniku će se pridružiti Miroslav Kirin, Marko Pogačar i njegov prevodilac Dinko Telećan. Provedite predvečer s poezijom!

Izdvojili smo i jedno online događanje koje je također zakazano za utorak. Radi se o CAPONEU radionici pod nazivom What’s novel about a novel? Storytelling and travelling knowledge na kojoj će sudjelovati nagrađivana spisateljica Shida Bazyar. Slobodno se priključite raspravi o tome kako romani vode svoje likove i čitatelje na putovanja kroz kulturne kontekste i kako to može natjerati i likove i čitatelje da preispitaju stvari za koje misle da znaju. Poveznica za prijavu je ovdje. O autoričinoj knjizi Nas tri pisala je Booksina kritičarka Ana Marić, bacite oko na članak.  

Za iduću srijedu, 27. ožujka, bilježimo čak četiri događanja u više gradova! Zasukali smo rukave i prebrojali ih redom. 

Životinjski likovi važni su u književnosti, ali su rijetko u središtu pozornosti, zato će se to ispraviti književnim susretom i kvizom u zagrebačkom Centru za kulturu Trešnjevka. U uvodnom tijelu događanja govorit će se o romanu Flush: Biografija Virginije Woolf, o životu jednog stvarnog psa, koker španijela koji je pripadao engleskoj spisateljici Elizabeth Barrett Browning. Program vode Sanja Lovrenčić i Lana Momirski, večer će završiti kvizom na temu životinja iz knjiga, u kojem će najbolji natjecatelji osvojiti neke zanimljive knjige, pa navratite!

U Knjižnicu i čitaonicu 'Fran Galović' u Koprivnici s početkom u 18 sati dolazi Igor Beleš, dobitnik prošlogodišnje istoimene nagrade 'Fran Galović' za roman Listanje kupusa. O knjizi i autoru saznajte više na samom predstavljanju, a ako ste nestrpljivi, vrijeme skratite čitanjem razgovora koji je s autorom vodila Booksina novinarka Anja Tomljenović

Nakon duge sušne godine Slušaj me se vraća! 18. izdanje održat će se u Klubu Močvara i to upravo u srijedu. Sudionici u nekoliko minuta predstavljaju dragu im pjesmu i potom je pred njima najteži zadatak: objasniti ljubav prema njoj. Upravo tog zadatka primit će se Saša Ceci, Barbara Matejčić, Katja Grcić, Cody McClain Brown i Vigo Sakoman, a večer će moderirati Andrija Škare. Upad je besplatan, počinje se točno u 20:30 sati, a za više detalja kliknite točno tu!   

Niz inkluzivnih radionica u okviru treće edicije projekta Knjige svima, jeste li spremni iskoristiti priliku za inkluziviranje? počinju u srijedu u Gradskoj knjižnici Rijeka i trajat će sve do petka, 29. ožujka. Što je potrebno da knjiga bude inkluzivna, a što knjižnici, kako čitaju slijepe osobe, o audio snimanju i montaži... Mnogo je korisnih tema i važnih sudionika, a sve ih provjerite na linku. Priključite se, podržite i budite dio promjene. 

Zaključit ćemo ovaj pregled porukom iz Gradske knjižnice Rijeka s kojom se apsolutno slažemo – knjige baš svima!

Možda će vas zanimati
Preporuke
13.11.2024.

'Nepoznanica': Pomiriti racionalno i iracionalno

Portretirajući jednu građansku obitelj srednje ili niže srednje klase Hermann Broch nenametljivo kroz "Nepoznanicu" provlači za njega i cijelu njegovu generaciju vrlo važne teme i pitanja.

Piše: F. B.

Kritike
12.11.2024.

'Hipofiza u egzilu': Rat urezan u tijelo

Roman književnice i novinarke Sofije Kordić kroničarski bilježi turbulentnu i polarizirajuću dekadu i pol novije povijesti bivših zemalja Jugoslavije, počevši od 1991. godine.

Piše: Sara Tomac

Preporuke
31.10.2024.

Odnos žene prema ženi: internalizirana mizoginija u knjizi 'Zemlja u kojoj se nikad ne umire'

"Zemlja" u knjizi Ornele Vorpsi nije samo Albanija, već sve balkanske zemlje i svi balkanski narodi, a vjerojatno i šire. Piše: Katarina Jurčević.

Preporuke
30.10.2024.

'Zemlja u kojoj se nikad ne umire': Živjeti u zemlji bez smrti

Ornela Vorpsi vješto stvara atmosferu u kojoj se isprepliću ljepota i užas, nježnost i okrutnost, pružajući nam uvid u stvarnost života u Albaniji kroz oči onih koji su najviše pogođeni – djevojčica i žena. Piše: Lucas Legović.

Kritike
29.10.2024.

'Leptirići u trbuhu, glave na kolcima': Prerano odustajanje od revolucionarnog

Šteta što se Nikola Strašek nije odvažio i radikalizirao svoj jezik jednako kao i sadržaj.

Piše: Filip Kučeković

Kritike
22.10.2024.

'Ljuljačka': Na rubu normalnosti

 Valentina Mavretić, mada piše o realnosti, ne piše „stvarnosnu proznu“; opisani događaji i karakteri začudni su, a ipak toliko uvjerljivi, zaobljeni, naposljetku i realistični.

Piše: Dunja Ilić

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu