26.09.2024. u 20:00 @ Booksa

Vizualni salon #8: Goran Škofić

Autor fotografije: Goran Škofić
Utorak
24.09.2024.

U 8. izdanju Vizualnog salona razgovaramo sa svestranim multimedijalnim umjetnikom, filmskim i televizijskim snimateljem Goranom Škofićem.

Multimedijalni umjetnik, filmski i televizijski snimatelj s prepoznatljivim smislom za humor u svom radu – sve je to Goran Škofić, stvaratelj koji je suvremenoj umjetnosti u Hrvatskoj svojom pojavom donio jednu novu, kafkijansku notu kakvu u tzv. novim medijima ranije nije bila poznavala. Za Škofićeve radove, koji su uglavnom kratki video-performansi ili instalacije koje proizlaze iz videa, može se reći da su izrazito dosljedni, istodobno iznimno jasni i značenjima bogati u sadržaju i izvedbi. Škofić najčešće umnaža svoj vlastiti lik, depersonalizira ga i koristi kako bi prikazao proturječnosti svakodnevnice u kojoj živimo. Katkad pritom rabi i mnoštvo drugih likova, režirajući ih i upravljajući; međutim, nikad pretjerano ne obrazlaže ono što pokazuje, niti teži uobičajenoj vizualnoj simbolici, nego naizgled jednostavno iz postojećih začudnosti stvara nove, apstraktnije, ali time i zagonetnije. Kako to točno radi i što ga u tome potiče, ali i sprema li što novo, pričat će na Vizualnom salonu #8.

Goran Škofić (Pula, 1979.) istražuje položaj pojedinca u različitim sferama suvremenog života. Škofićeve umjetničke radove čine fotografski i video kolaži, prostorne instalacije, video-performansi, eksperimentalni filmovi i raznovrsni zvučni elementi. Njegov se rad temelji na izvlačenju raznih sekvenci iz života i njihovom postavljanju u nove kontekste manipulacijom slike, nudeći nadrealno stanje kao uvjerljivo. Koristeći raznolike mogućnosti postprodukcije slike i zvuka, Škofić istražuje odnos originala i njegovog prikaza. Socijalna kontrola i manipulacija, nedostatak ili višak autoriteta u društvu te apsurdi svakodnevice stalne su teme njegova stvaralaštva i često su vrlo duhovito uobličene. Goran Škofić je izlagao na mnogim međunarodnim festivalima i bijenalima, u galerijama i muzejima. Održao je brojna izlaganja i razgovore u umjetničkim ustanovama i školama. Godine 2009. dobitnik je Nagrade Radoslav Putar kao najbolji hrvatski umjetnik do 35 godina starosti, a primio je i nekoliko stipendija te sudjelovao na umjetničkim rezidencijama u Europi, Sjevernoj i Južnoj Americi.

Vizualni salon je Booksin program čiji je voditelj Bojan Dmitrović Krištofić, dizajner i pisac, kritičar i novinar, povremeni kustos i član uredništva Vide, audiovizualnog kanala SNV-a. Gosti Vizualnog salona su sudionici/e scene suvremenih vizualnih umjetnosti, s naglaskom na pojedine autore/ice i autorske grupe čiji individualni i kolektivni vizualni rad sadrži izraženu narativnu dimenziju; dakle, gošće i gosti Vizualnog salona su likovni autori/ce koji, u širem smislu riječi, pripovijedaju slikama.

Gdje su granice, da ne kažemo okviri slike? Je li ih danas uopće moguće pronaći i doseći? Je li u vrijeme post-interneta i post-istine baš sve jedan beskrajni hipertekst u jednom beskonačnom oblaku, ili su „elementarne čestice“ pripovijedanja poput riječi i rečenica, slika i sljedova, sposobne zadržati samostalni integritet? Jesmo li mi sami sve to skupa uopće sposobni prepoznavati? Na takva pitanja i druga koja će nam neprekidno padati na pamet, tražit ćemo odgovore skupa s umjetnicima/ama, neumornim proizvođačima slika u materijalnim i virtualnim svjetovima oko nas.

 

Svi prije ili kasnije završe u Booksi.
#booksinih20

Program podupiru Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Grad Zagreb i Zaklada Kultura nova.

Možda će vas zanimati
Video
24.11.2023.

Vizualni salon #5: Željko Beljan

Gost petog po redu 'Vizualnog salona' bio je Željko Beljan, likovni umjetnik s prvenstvenim zanimanjem za rad s tekstilom. Ako ste propustili razgovor uživo, stiže snimka!

Video
24.10.2023.

Vizualni salon #4: Ivana Filip

Pogledajte snimku razgovora s multimedijskom umjetnicom Ivanom Filip na tribini koju moderira Bojan Krištofić.

Video
25.01.2023.

Vizualni salon #3: Tin Dožić

Gost trećeg po redu 'Vizualnog salona', te prvog 2023. godine, bio je Tin Dožić, jedan od najpoticajnijih hrvatskih umjetnika mlađe generacije. Snimku razgovora pogledajte ovdje!

Video
02.05.2022.

Vizualni salon #1: Marija Ančić

Donosimo snimku prve tribine 'Vizualni salon', najnovijeg Booksinog programa čiji je domaćin i voditelj Bojan Krištofić, a prva gošća bila je Marija Ančić.

Vizualni salon

Vizualni salon je Booksin program čiji je voditelj Bojan Dmitrović Krištofić, dizajner i pisac, kritičar i novinar, povremeni kustos i član uredništva Vide, audiovizualnog kanala SNV-a. Gosti Vizualnog salona su sudionici/e scene suvremenih vizualnih umjetnosti, s naglaskom na pojedine autore/ice i autorske grupe čiji individualni i kolektivni vizualni rad sadrži izraženu narativnu dimenziju; dakle, gošće i gosti Vizualnog salona su likovni autori/ce koji, u širem smislu riječi, pripovijedaju slikama.
Gdje su granice, da ne kažemo okviri slike? Je li ih danas uopće moguće pronaći i doseći? Je li u vrijeme post-interneta i post-istine baš sve jedan beksrajni hipertekst u jednom beskonačnom oblaku, ili su „elementarne čestice“ pripovijedanja poput riječi i rečenica, slika i sljedova, sposobne zadržati samostalni integritet? Jesmo li mi sami sve to skupa uopće sposobni prepoznavati? Na takva pitanja i druga koja će nam neprekidno padati na pamet, tražit ćemo odgovore skupa s umjetnicima/ama, neumornim proizvođačima slika u materijalnim i virtualnim svjetovima oko nas.

20 godina Bookse, 20 godina književnosti na drugačiji način!

Booksa u 2024. slavi velikih 20 godina! Kako svi mi volimo okrugle obljetnice, neki od vas vjerojatno će se sjetiti našeg 10. rođendana, koji smo (pro)slavili crowdfunding kampanjom i velikim završnim tulumom.

Za ovaj, 20. rođendan tulumarit ćemo cijelu godinu jer – zašto ne?!

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu