Piše: F. B.

Set mjera za poboljšanje književnih događanja

Foto: Unsplash.

Petak
21.01.2022.

Neće to biti danas ili sutra, no jednog dana pandemija će skončati, pa ćemo se vratiti starom načinu životu kojega smo već pomalo i zaboravili. Je li to bio normalan život? Ne znamo, pretpostavljamo da je u odnosu na minule dvije godine bio barem za aršin bolji. Nismo razmišljali o socijalnoj distanci i maskama, a obično šmrcanje nije bilo big deal kao danas.

U svakom slučaju netko će u mjesecima koji su pred nama proglasiti kraj pandemije i nije loše pripremiti se za taj dan (po našim predviđanjima bit će to jedan od ponedjeljaka). U Booksi već neko vrijeme promišljamo o postpandemijskoj eri i mjerama koje valja poduzeti u različitim područjima književnog života. Primjerice – intenzivno promišljamo o načinima poboljšavanja književnih večeri. Možda će vas iznenaditi, no prema brojnim istraživanjima književne večeri ne spadaju među najuzbudljivija i najatraktivnija kulturna događanja.

Kako ih, dakle, učiniti atraktivnijima? Dio nas drži kako književne večeri, promocije, predstavljanja uopće ne treba dirati. Neka ostanu kakve jesu – na koncu, nitko i ne očekuje da će na jednom takvom književnom okupljanju vidjeti točku s lavovima koji skaču kroz plamteće obruče i slične izvedbe. Na žalost mi smo u neznatnoj manjini, dok neznatna većina u kombinatu misli upravo suprotno – književne večeri, po njima, mogu i moraju biti bogatije sadržajima i napetije. U tom smislu pripravni smo predložiti set mjera koje bi, ako se propisno primijene, književne večeri mogle približiti i onom dijelu pučanstva koji inače takva događanja zaobilazi u širokom luku vjerujući da bi ondje naprosto svisnuli od dosade. Ovdje ćemo sad predstaviti dio tih mjera:

NAPLAĆUJTE UPAD

Po nama jedna od velikih grešaka je što se na književna događanja ulazi samo tako. Treba naplaćivati ulaznice! Po 30-50 kn po osobi. Kada se pročuje da se za to i to književno događanje naplaćuju ulaznice naš čovjek će pomisliti – ako se naplaćuje, onda je to možda nešto vrijedno moje pažnje. Jer naš čovjek je takav, više ga privlači i više cijeni ono što mora platiti, nego ono besplatno. Možete riskirati i staviti cijene 150-200 kn, no iako ovo ne preporučujemo, moguće je da će paprenije cijene privući i celebrityje! Hej, upad 200 kn – mislim da se moram pojaviti tamo, pa štogod to već bilo. Osim toga, vidjet ćete da će vam novac od ulaznica dobro doći – ima tu troškova koje valja nekako pokriti.

UVOĐENJE UVODNE TOČKE

Prvo i osnovno, organizatori moraju biti otvoreni za novotarije i eksperimente. Primjerice, umjesto da se odmah prijeđe na predstavljanje nekog naslova i autorice/autora, možemo imati uvodnu točku. Možemo dovesti stand-up komičara, glazbenike, ne možda black metal sastav, ali shvaćate na što ciljamo. Uvedimo predizvođača koji će malo opustiti i, zašto ne, razgaliti publiku. Uvodna točka trebala bi trajati 10 do 15 minuta.

HRANA, PIĆE I OSTALO

Druga stvar. Nije loše donijeti hrane i pića. No ako ste se odlučili za to, onda svakako valja izbjegavati one mini-sendviče i jeftinu pijaču u plastičnim čašama. Ne velimo da treba donijeti janje ili prase na ražnju, ali nešto malo konkretnije – svakako! Što se tiče pijače – pozovite profi barmena i improvizirajte omanji šank s barem 12 vrsta pića od čega barem dva bezalkoholna. Jasno – to sve na račun autorice/autora i izdavačke kuće. Hrana i piće dodatno će razgaliti srca posjetitelja. Mala napomena unutar ove mjere – pošto će se uvijek naći onaj jedan svat koji će pretjerati s cugom i onda se razbahatiti, nije loše angažirati dva redara tj. izbacivača. Ako ništa drugo atraktivno je imati izbacivače na književnom događanju. Stara izreka glasi: Gdje je književnog predstavljanja tu je i nevolje.

DODATNI PREDSTAVLJAČ KAO IZNENAĐENJE ZA AUTORA

Na red dolazi i ono glavno tj. predstavljanje knjige. Uvriježio se običaj da se na književnim večerima o knjizi i autoru govori vrlo laskavo, a to vidite, publici nije atraktivno. Stoga ne bi bilo loše dovesti nekoga tko će oštro napasti knjigu i autora! Za dodatnog predstavljača, napadača, nazovimo ga tako, autor ne mora znati sve do samog početka predstavljanja. Poslije uvodnih riječi prepunih hvale, voditeljica ili voditelj pozvat će napadača da im se pridruži i autor će se šokirati kada ovaj počne sipati drvlje i kamenje, a publika će doći na svoje (ovdje čak nije loše poslati nekoga da podijeli kokice). Još zanimljivije bi bilo kada bi ulogu napadača preuzeo urednik ili urednica knjige, dakle netko tko bi po defaultu morao lijepo govoriti o knjizi. Umjesto toga urednica, recimo Jagna Pogačnik, može i ovako započeti: „Reći ću otprto, ovo svakako ne spada u top pet knjiga koje sam uredila, ne spada čak ni u pet najboljih knjiga ovdje nazočnog autora. Dala sam sve od sebe, nudila rješenja, no znate kako je, katkad naprosto naiđete na zid, shvatite da je autor limitiran, pomirite se s tim i prijeđete na plan B tj. kontrolu štete. Hoću reći, nije ovo ni najlošija knjiga na svijetu, ali bogami nije baš ni dobra, onako, li-la.“

Želite li atrakciju – svakako angažirajte napadača, o toj književnoj večeri pričat će se još dugo.

Isto možete isprobati i na većim književnim događanjima, primjerice višednevnim festivalima. Zamislite da odmah prvog dana organizator festivala, recimo Roman Simić, na konferenciji za tisak (u Booksi) kaže: „Elem, bila nam je namjera dovesti super pisce, ali kada se to iz raznoraznih razloga izjalovilo, doveli smo malo manje dobre pisce. Kada ovo izguramo, bit će nam svima drago dogodine vidjeti sve one drage nam autore iz prve šarže. Svako zlo za neko dobro, pa da…“

ZAVRŠNI DIO PREPUN SVEGA

Poslije tako uzbudljivog predstavljanja neka mužikaški zasviraju, nek se nareže kulena i dopune čaše, a onda – tombola. Tombola je uvijek dobra, samo izbjegavajte među glavne nagrade gurati knjige. Neka to bude nešto što će uistinu razveseliti dobitnika. Recimo – 100 eura (pa tko to ne bi htio otići s kniževne promocije bogatiji za sto eurića) !  Za ljetnjih događanja zgodno je upriličiti i vatromet u obližnjem parku - za samo finale finala. Čini se kao vrlo skupo događanje kad se sve zbroji, no izdavač mora gledati na duge staze. Dugoročno će se isplatiti svaki uloženi novčić. Sad vam je također razvidno zbog čega je pametno naplaćivati ulaznice - djelomično pokrijete dio troškova.

 

Ponavljamo, dio nas nije sklon promjenama, pa se kao kolektiv unaprijed ograđujemo od mogućih neželjenih posljedica uvođenja gore opisanih mjera. Ne znamo tko je to rekao, možda baš Descartes, ali dobro je rekao: „Ne mora sve u životu biti zanimljivo, neke stvari moraju ostati onakvima kakve jesu. S godinama čovjek nauči cijeniti jednoličnost i dosadu književnih večeri.“

F.B., 21. siječnja 2022., Zagreb

 

Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

Možda će vas zanimati
Pisma Pukovniku
22.11.2024.

Gombrowiczew Dnevnik (1)

Od prvih dnevničkih zapisa koje objavljuje u Kulturi bilo je jasno s kakvim će novim formatom književnog Don Quijotea brojno čitateljstvo emigrantskog literatur-mjesečnika imati posla.

Piše: F. B.

Pisma Pukovniku
08.11.2024.

Hodanje je d(r)uga priča

Trčanje je, osim ako nisi aktivan sportaš, najobičnija tortura, nepotrebno i za pripovjedača nesvrhovito mučenje i borba za goli život. Hodanje je, uviđamo, posve druga priča.

Piše: F. B.

Pisma Pukovniku
25.10.2024.

Dvadesetminutni tečaj kreativnog pisanja!

Morate pisati, svaki dan, i morate čitati, također svakodnevno, reći će vam voditeljica ili voditelj radionice kreativnog pisanja, a vi ćete istog trenutka pomisliti: No shit, Sherlock...

Piše: F. B.

Pisma Pukovniku
11.10.2024.

Nobel: Pisci na koljenima, spisateljice smanjile na 102:18!

Akademija je, dakle, za stotinu dvadeset i tri godine pronašla, prepoznala osamnaest književnica vrijednih po mnogima najvrjednije književne nagrade ever!

Piše: F. B.

Pisma Pukovniku
27.09.2024.

Dnevnik o dnevnicima: Tournierov Ekstimni dnevnik

Ono čuveno Sokratovo – "spoznaj samoga sebe", činilo se Tournieru besmislenim zahtjevom kojega mirne duše odbacuje. Stvarnost, kaže, beskrajno nadilazi bogatstvo moje mašte i neprestano me ispunjava čuđenjem i divljenjem

Piše: F. B.

Pisma Pukovniku
13.09.2024.

Komisija za preljube u književnosti (i drugdje)

Ljubavnički odnosi čine se kao nešto uzbudljivo, posve obični ljudi preko noći postaju neka vrsta odmetnika, potajice se sastaju, kradu vrijeme i prostor za sebe, i to u početku uistinu jest uzbudljivo. Samo dokle će biti tako?

Piše: F. B.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu