Dr. Ostojić: nevolje na ekranu

Petak
28.10.2011.

PITANJE

Dobar dan, doktore!

Zovem se Zdravko i imam strašne probleme u čitanju književnosti preko kompjuterskog ekrana. Ne, ne radi se o tome da me bole oči ili da mi se vrti u glavi, nego se radi o nečem posve drugom – o misteriju!

Veliki sam obožavatelj Sherlocka Holmesa. Sve priče o Sherlocku sam pročitao po nekoliko puta. Prije dva tjedna sam na internetu naišao na zbirku pripovjetki Conana Doylea i pomislio sam da bi bilo dobro pročitati te priče na ekranu jer možda otkrijem nešto novo. I otkrio sam nevolje!

Sve je počelo s time da bi pojedine stranice priče nestale te bi ih onda, nakon pomnog traženja, našao razbacane po nekim lijevim folderima u kojima držim muziku i por... ovaj... portalne informacije. Nakon što sam i treći dan naišao na izgubljenu stranicu, u kutu mi se pojavila ona glupa animirana spajalica iz Worda i rekla: "It seems you have a problem, Sherlock. Need help?" I od onda mi se svaki dan pojavljuje spajalica s glupim i beskorisnim savjetima gdje da nađem te stranice. Potom su mi se, koji god ekran da upalim, počeli pojavljivati otisci prstiju i nekakvi glupavi predmeti. Onda su se u samoj priči pojavili čudni dijelovi za koje mi je prijateljica rekla da su iz nekog romana Jane Austin. Jučer je bio vrhunac kad sam upalio kompjuter, a dočekali su me James Bond i Indiana Jones koji su počeli pucati u mene. Uglavnom, nikako da završim priče jer mi stalno smetaju te čudne stvari u pozadini. Najradije bih napustio priču i nastavio s normalnim životom, a opet, slutim da se iza ovog slučaja krije nešto daleko veće, neka velika riba!

Probao sam reinstalirati sve programe. Probao sam instalirati i antivirus da riješi problem, ali antivirus samo tapka u mraku. Kako da riješim slučaj uklete Doyleove priče i nastavim živjeti u miru?

ODGOVOR

Poštovani Zdravko!

Mnogi naivni, neznanstveni romantičari govore kako je knjiga uvijek u prednosti pred čitanjem teksta na ekranu. Donedavno literoterapija nije imala stav o toj znamenitoj dilemi: naime, iz medicinske perspektive, oba medija su prenosila jednako opasan sadržaj. Pojedini doktori su isticali kako papir prenosi prašinu i bakterije, ali je drugi trust liječnika opravdano ukazao na to da kontakt s mišem i tastaturom predstavlja jednako veliku opasnost za čitatelja.

Međutim, nakon što smo posljednjih godina svjedočili dramatičnom porastu broja slučajeva, svaki će se literoterapeut odmah složiti s romantičarima da je knjiga bolja od ekrana. Naravno, do tog stava smo došli znanstvenom, induktivnom metodom.

Problem se nalazi u tome što je većina književnosti s kompjuterskog ekrana povezana s internetom. Dok je štampani tekst ograničen, zatvoren skup znakova, kompjuterski tekst je povezan s bezbroj drugih tekstova na hipertekstualnoj međumreži. Elementi priče stoga imaju daleko veći prostor za manevar, a to čini čitanje detektivskih priča naročito opasnim. Naime, pojedinci iz priče imaju tendenciju odvojiti se od matičnog teksta i odletiti diljem vaše mreže i vašeg tvrdog diska, spajajući se s kojekakvim motivima iz drugih djela. Sami ste uvidjeli na kako su perfidan način to znali iskoristiti superumovi iz priče o Sherlocku (bilo da se radi o kriminalcima, bilo da se radi o samom Sherlocku čija redovita upotreba kokaina može itekako utjecati na ova ludovanja po internetu).

Premda se država i struka grčevito bore da se čitanje priča s interneta stavi pod sigurnosnu kontrolu, internetskim područjem i dalje vladaju neznanstveni kaos i zaraza (u kojem je moja zdravstvena kolumna mala iznimka) čega ste žrtva i vi. Kriminalac koji vam podmeće nepodopštine zasad se čini benignim, ali ako nastavi postojati na vašem kompjuteru, postoje realne mogućnosti (koje će se lako realizirati) da dođe do neželjenih posljedica: možete dobiti hiperracionalitis (stanje u kojem previše koristite mozak) ili bolest 'njuškanja' (gdje svaku pojavu tumačite kao trag zločina)!

Koje je rješenje? Imate sreće što ste vi, u poziciji osobe ispred ekrana, moćniji od bilo kojeg detektiva. Stoga trebate prvo premjestiti priču na manji prostor, na neki USB. Potom u 'Search' upišite: batler! Pronaći ćete opasni motivski file batler.prip koji uzrokuje probleme. Brisanjem tog filea ili, ako ste mekša srca, zatvaranjem filea u Recycle bin, riješit ćete i vaš slučaj.

Dr. Ostojić

Možda će vas zanimati
Dr. Ostojić, literoterapeut
05.07.2013.

Dr. Ostojić: opasnosti zdravih tekstova

Joško ima dugu povijest bolesti a sad je u fazi da mu škode čak i zdravi tekstovi samog dr. Ostojića, ali i za to ima lijeka.

Dr. Ostojić, literoterapeut
05.04.2012.

Dr. Ostojić: nekvalitetni umjetnici

Jana se počela pretvarati u umjetnicu, a bivanje umjetnicom sastoji se od niza fizičkih i psihičkih tegoba. Kako ih izbjeći? 

Dr. Ostojić, literoterapeut
29.03.2012.

Dr. Ostojić: idiot

Jessy je izdanak duge tradicije američkih idiota, no mladi danas sve više zaziru od svetih vrijednosti američkog idiotizma.

Dr. Ostojić, literoterapeut
16.03.2012.

Dr. Ostojić: što je autor htio reći?

Kako na temelju priča iz 'Dublinaca' napraviti dobru atmosferu u pubu i ne dobiti otkaz?

Dr. Ostojić, literoterapeut
26.01.2012.

Dr. Ostojić: hipertrofija emocija

Jedna madamoiselle je pročitala 'Kiklopa' i potom pala u strašnu depresiju. Kako se pomiriti s plebejskom realnošću?

Dr. Ostojić, literoterapeut
21.01.2012.

Dr. Ostojić: haker @real life

Jedan se haker zbog spleta okolnosti zatekao u stvarnom životu i sad čita novine, gleda TV i priča s ljudima.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu