Dr. Ostojić: književna evolucija

Petak
25.02.2011.

PITANJE

Poštovani doktore!

Moje ime je Boško. Obraćam vam se kao neospornom stručnjaku, mada mi moja vjera u vlastiti razum to ne bi trebala dopustiti. Bojim se da sam, iako sam dosad u svom životu uspješno rješavao intelektualne reperkusije raznoraznih literata, sada zašao u slijepu ulicu. Bojim se da postajem kršćanin!

Otkad znam za sebe, moglo bi se reći da sam baštinik moderne. Pušim cigare od 12. godine. Prošao sam fazu Dostojevskog prije kraja osnovne škole, fazu klasičnog njemačkog idealizma prije kraja srednje škole, a nakon fakulteta sam odustao od faza općenito i shvatio dobar dio činjenica o životu oko sebe. Vjerujem u znanost, vjerujem u skepsu, a zazirem od religije (mada ne i od opijuma i opijata druge vrste!) Držim da sam zauzeo stabilnu i respektabilnu intelektualnu poziciju.

I onda se to dogodilo! Naime, čitajući korpus tekstova ruskog formalizma, naišao sam na tekst Jurija Tinjanova o književnoj evoluciji (vjerujem da se tekst tako i zove, mada zazirem od svođenja teksta na puki naslov!). I čitao sam o književnoj evoluciji, čitao... i shvatio da ne vjerujem u književnu evoluciju! Ne vjerujem u organski razvoj predmetnica književnosti, nego vjerujem u duhom obdareni pjesnički um. Doktore, ta ja sam književni kreacionist!

Pričao sam s uglednim scijentistima o svom problemu. Jedan od njih mi je zorno prikazao kako Borgesov primjer (bezbroj majmuna od kojih jedan natipka Shakespeareov opus) uopće nije primjer slučajnosti, nego primjer evolucije (jedan majmun je bio genetski predodređen da postane Shakespeare!) Taj primjer me logički umirio, ali sam imao nesreću da sam na autobusnoj stanici zapodjenuo razgovor sa svećenikom na tu temu. "Kakva evolucija!", rekao je svećenik, "Bog je stvorio Homera i to je već onda bila književnost!" Svim srcem sam se složio.

Situacija je krajnje alarmantna. Ovu nedjelju sam prvi put u životu išao na misu. Unatoč stanovitim stilskim zamjerkama koje bih uputio Svetom pismu i unatoč retoričkoj neujednačenosti svećenikove propovijedi, bio sam krajnje zadovoljan. Doktore, kako da se riješim ovog stanja? Kako da se detoksiciram od manjka vjere u evoluciju?

Boško

ODGOVOR

Poštovani Boško!

Odnos književnosti i pojedinčeve vjere upravo je krucijalan za literoterapiju. Vjera uvijek uključuje kako umne, logične, opće argumente, tako i emocionalne, pojedinačne stavove. Literoterapija locira te emocionalne stavove u predio srca: srce nije samo metafora emocionalnog centra ("Isus u srcu"), nego i doslovno dio tijela čije funkcioniranje je veoma podložno emocionalnim potresima. Tako i osjetljiva pitanja vjere mogu dovesti do visokog pritiska u srcu, jakog ispumpavanja krvi iz srca, pa čak i do nimalo transcendentnog infarkta.

Pitanja književnosti koja direktno napadaju sva pitanja vjere stoga povišavaju rizik od infarkta, te trebaju biti pod domenom medicine. Stoga trebate doći u bolnicu na radiološki, kardiološki i filološki pregled srca.

Međutim, vaš problem ipak nije toliko vezan uz opasnu, provokativnu književnost. Tinjanov je ruski formalist, znameniti književni znanstvenik koji je svojim pojmovima književne evolucije uvelike unaprijedio (dapače, revolucionarizirao!) povijest književnosti i spasio tisuće života oboljelih od raznih književnih bolesti. Tinjanov je prikazao kako razvoj književnosti može biti viđen kao određeni kontinuitet: kao izmjena normi, devijacija od norme i nastanka novih normi. Njegove opservacije pomažu promatrati djela u kontekstu književne povijesti, ali ne govore b/Bog zna što o samom (božanskom?) nastanku svijeta, života i književnosti (koji su, nesumnjivo, nastali istovremeno). Njegova evolucija se ne nadovezuje toliko doslovno na Darwinovu evoluciju, samo dijeli isti pojam. Tinjanov ne služi u raspravama o Bogu, nego u liječenju književnih pacijenata – bitno je da vjerujete u Tinjanova samo onako kako pacijenti vjeruju u djelovanje aspirina.

Postoji pregršt literature vezane uz pitanja vjere, ne morate u to upletati i Tinjanova. Legnite, ne naprežite se, izbjegavajte ugljikohidrate u prehrani i pročitajte knjigu Ephraima Kishona. Možete otići i na misu, ali samo u klimatizirane crkve jer će vam ustajao zrak naškoditi.

Dr. Ostojić

Možda će vas zanimati
Dr. Ostojić, literoterapeut
05.07.2013.

Dr. Ostojić: opasnosti zdravih tekstova

Joško ima dugu povijest bolesti a sad je u fazi da mu škode čak i zdravi tekstovi samog dr. Ostojića, ali i za to ima lijeka.

Dr. Ostojić, literoterapeut
05.04.2012.

Dr. Ostojić: nekvalitetni umjetnici

Jana se počela pretvarati u umjetnicu, a bivanje umjetnicom sastoji se od niza fizičkih i psihičkih tegoba. Kako ih izbjeći? 

Dr. Ostojić, literoterapeut
29.03.2012.

Dr. Ostojić: idiot

Jessy je izdanak duge tradicije američkih idiota, no mladi danas sve više zaziru od svetih vrijednosti američkog idiotizma.

Dr. Ostojić, literoterapeut
16.03.2012.

Dr. Ostojić: što je autor htio reći?

Kako na temelju priča iz 'Dublinaca' napraviti dobru atmosferu u pubu i ne dobiti otkaz?

Dr. Ostojić, literoterapeut
26.01.2012.

Dr. Ostojić: hipertrofija emocija

Jedna madamoiselle je pročitala 'Kiklopa' i potom pala u strašnu depresiju. Kako se pomiriti s plebejskom realnošću?

Dr. Ostojić, literoterapeut
21.01.2012.

Dr. Ostojić: haker @real life

Jedan se haker zbog spleta okolnosti zatekao u stvarnom životu i sad čita novine, gleda TV i priča s ljudima.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu