PITANJE
Dobar dan, doktore!
Ovako, prvo ću vam se predstaviti, potom ću vam ispričati čime se bavim, a zatim ćemo zajedno razmotriti početke i razvoj mog nesretnog stanja. Potom ćete mi prepisati lijek. Zamolila bih vas da se ograničite na jednu karticu teksta. Jeste li shvatili? Dobro.
Zovem se Melanija i bavim se organizacijom cateringa. To je tip posla kojem sam organizirano težila budući da se oduvijek bavim sustavnim usmjeravanjem ljudi i predmeta prema njihovim pravim pozicijama. Naš catering poslužuje brendiranu zdravu hranu, što znači da na našem jelovniku nema kalorične hrane, suhe hrane, morske hrane, potencijalno uvredljive hrane, vrućih pića... neću previše u detalje jer ih na ovom svijetu razumijem samo – ja!
Uglavnom, u sklopu svog posla krenula sam čitati Filozofiju vina, koju je napisao Bela Hamvas, s nadom da ću pronaći neke važne informacije o vinima. Uzalud – autor samo provocira, filozofira o vjeri i ateizmu, te nabraja svakojaku masnu hranu i krčmarski alkohol. Knjigu bih vrlo lako zaboravila da mi se nije dogodilo nešto veoma čudno nakon čitanja: obuzela me toplina u cijelom tijelu, pojačao mi se njuh i osjetila sam ugodne cvjetne mirise; čvor u ramenu mi je nestao, osjećaj u nogama mi je oslabio, usta su mi se iskrivila u osmijeh. Ukratko, našla sam se u nekom nepoznatom, ugodnom stanju. Smjesta sam znala da je nešto krivo.
Nisam vam se odmah javila jer se od malena bojim literoterapeuta. Ipak, sad nema druge jer se to opijeno stanje nastavilo danima nakon čitanja Filozofije vina. Čim pročitam bilo koju drugu knjigu, novine ili, čak, jelovnik, odmah osjetim sličnu ošamućenost. Premda mi je neugodno ovo ispričati, pretpostavljam da morate znati ovu informaciju: tokom jednog cateringa (prije kojeg sam pročitala jedan cijeli krimić), posve sam izgubila glavu i napravila kaos - skočila sam na stol i ugazila nogom u souffle od matovilca; sok od ananasa sam prolila po svježe oguljenom grašku i kuhanoj mrkvici; bezmasnu pureću kobasicu sam tresnula u toplo mlijeko sa skorupom i grožđicama... Osjetila sam ogromno olakšanje, a drugo jutro – glavobolju i sram...
Sad sam premještena u 'zdraviju' okolinu, na uredske poslove gdje nemam kontakte s ljudima, nego cijeli dan čitam i osjećam se poput pijanice. Kako da se vratim u dobro, staro stanje, po što kraćem postupku?
ODGOVOR
Poštovana Melanija,
zaboravili ste u svom planu mog odgovora predvidjeti čestitku za Dan žena: vama i svim pacijenticama te zdravim čitateljicama želim da sretno i zdravo provedete ovaj svečani dan! (Usput sugeriram čitateljicama da danas pokušaju izbjeći djela Virginije Woolf jer svake godine na Dan žena naša čekaonica vrvi unesrećenim pacijenticama koje su razvile alergijsku reakciju na vlastitu sobu.)
No, vratimo se vašem problemu. Famozno djelo mađarskog pisca Hamvasa obraća se 'ateistima' (premda, ustvari, govori ukočenom modernom čovjeku) i preporučuje mu hedonističko uživanje u vinu, hrani i ljubavi kao način spasa duše. Dijelom se slažem s Hamvasom: doza hedonizma svakako je bitna kao preduvjet zdravog duha i zdravog tijela. Međutim, problem leži u specifičnim nuspojavama čitanja Hamvasevog djela. Po čemu je to Filozofija vina specifična?
Trebate znati da, kao kod vina, postoje i tri vrste knjiga: stolne, kvalitetne i vrhunske. Stolne knjige najbolje služe kao potporanj stola ili ormara, kvalitetne knjige može se već pročitati bez 'začepljenog nosa', dok vrhunske knjige ne izazivaju nikakvu neposrednu i osjetnu reakciju čitatelja. Takve knjige su ujedno i najopasnije! Filozofija vina je vrhunska knjiga koja vas kroz tekst polagano dovodi u alkoholizirano stanje, a da vi to ni ne primijetite. Jednom kad shvatite efekt Filozofije vina, već ste pripiti, plete vam se jezik i osjećate se ugodno. Takva posljedica čitanja knjige može biti ugodna u početku, ali vrlo brzo izaziva mučno otrežnjenje, mamurluk, pa čak izaziva i knjigoholizam. Tako, recimo, knjigoholičar može pročitati i najgori stolni tekst, a da osjeti jednako zadovoljstvo i sreću kao kod čitanja vrhunskih knjiga. Vi ste već počeli pokazivati simptome knjigoholizma i potrebno je smjesta djelovati.
Naprosto, potrebno je da promijenite životne navike zbog kojih čitate. Odmorite se od stresnog posla koji vas je ponukao da se primite knjige. Izbjegavajte društvo 'knjiških moljaca' i 'vinskih mušica' koji se opijaju po krčmama i knjižnicama. Provedite više vremena s bližnjima u prirodi i vrlo brzo ćete spoznati da je moguće uživati u životu i bez prekomjernog uživanja u tekstu.
Dr. Ostojić
Joško ima dugu povijest bolesti a sad je u fazi da mu škode čak i zdravi tekstovi samog dr. Ostojića, ali i za to ima lijeka.
Kako na temelju priča iz 'Dublinaca' napraviti dobru atmosferu u pubu i ne dobiti otkaz?
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.