Žarko Laušević umro je 15. studenog 2023. u 63. godini. Bio je jedan od najpoznatijih i najtalentiranijih glumaca svoje generacije. U filmski svijet kročio je još početkom osamdesetih godina tijekom kojih je ostvario brojne zapažene uloge (filmovi – Jagode u grlu, Šmeker, Dogodilo se na današnji dan, Oficir s ružom, te u kultnoj seriji Sivi dom itd.). Ksenija Pajić prisjetila se ovih dana suradnje na Oficiru s ružom Dejana Šoraka, za koji je Laušević te iste 1987. nagrađen Zlatnom arenom u Puli, lakoće i međusobnog povjerenja s kojom su igrali.
Onda su došle devedesete, sve se okrenulo naglavce, pa tako i za Lauševića. Još 1990. na jednu kazališnu predstavu u kojoj je nastupao, upadaju ekstremni desničari i nasilno prekidaju izvedbu. Uslijedili su medijski napadi, a potom i vrlo ozbiljne prijetnje zbog čega Laušević, zabrinut za obitelj i samoga sebe, nabavlja pištolj koji će se po prastarim dramskim pravilima neminovno opet negdje pojaviti i opaliti. Događaj koji će zauvijek promijeniti život Žarka Lauševića odigrao se u noći s 30. na 31. srpnja 1993. u Budvi. Poslije kazališne predstave odlazi s bratom nešto pojesti, u kafiću Apple došlo je do svađe, a potom i tučnjave s grupom lokalnih mladića. Žarko se uspijeva izvući iz gužve, vidi brata pod kišom nemilosrdnih udaraca, izvlači pištolj i puca. Smrtno su stradala dvojica mladića, a treći je završio s teškim ozljedama. Izrečena mu je zatvorska kazna u trajanju od 15 godina. Poslije je kazna smanjena na 13 godina, 1997. na četiri, a iz zatvora izlazi 1998., ali 2001. u Crnoj Gori Vrhovni sud izriče novu kaznu od trinaest godina. U međuvremenu, a i zbog prijetnji krvnom osvetom, Laušević odlazi u SAD. Koncem 2011. predsjednik Boris Tadić na preporuku Komisije za pomilovanja amnestira ga.
Od 2011. do 2022. objavio je ukupno četiri knjige i već s prvom – Godina prođe, dan nikad, privlači veliku pažnju u cijeloj regiji. Uslijedile su Druga knjiga, Sve prođe, pa i doživotna i Padre, idiote!, a ovdje ćemo se osvrnuti na dnevničke zapise iz zatvora Zabela - Sve prođe, pa i doživotna (Hipatia, 2018.)
Knjigu sam, tako je valjda slučaj htio, dobio i pročitao svega par tjedana prije autorove smrti. Po mnogočemu Lauševićevi dnevnički zapisi iz zloglasne Zabele poseban su slučaj u oceanu dnevničke literature. Prvo – Laušević odlično piše i Sve prođe, pa i doživotna nije samo zanimljiva zbirka dnevničkih zapisa, već i neka vrsta bespoštednog razgovora sa samim sobom čovjeka koji zna da onaj koji je ubio, bez obzira na okolnosti, ni u kojem smislu više ne može biti slobodan. Na drugoj i trećoj razini autor podastire razgovore s utvarama (među njima je i Dostojevski), pa onda s drugim zatvorenicima, čuvarima i ljudima koji ga posjećuju.
Svjestan je da prostor u kojemu se našao poništava i lomi sve, pa tako i njegovu želju da, koliko je moguće, bude sam. Gdje god se skloni, bila to zatvorska knjižnica ili slikanje, uvijek su tu i drugi, u gradu odsječenom od stvarnosti on je jedan od najpoznatijih stanovnika. S istančanim osjećajem za detalje, Laušević u zapisima vješto oslikava svoja unutarnja trvenja i portrete zatvorenika s kojima komunicira. Život u zatvoru sam po sebi je ekstremno iskustvo, najdalje je od normalnog što može biti, ali se mora prihvatiti, mora se pronaći način da ostaneš normalan. Njemu u velikoj mjeri pomaže pisanje – dnevnik je u ovom slučaju svojevrstan pojas za spašavanje, pouzdan sugovornik, nešto što te može održati na površini u svijetu gdje se lako tone.
Zanimljiva je i sudbina jedne dnevničke bilježnice. U mjestu kao što je Zabela ništa nije sigurno, stvari se nepovratno mogu izgubiti i dnevnička bilježnica nestajala je s vremena na vrijeme i opet se pojavljivala, katkad i okljaštrena za nekoliko stranica.
Koliko god možda izgledalo malo vjerojatno, Lauševićevi dnevnički zapisi nerijetko su i zabavni, pa tako imamo lik zatvorenika koji je prije njega brinuo o zatvorskoj knjižnici. On je knjige raspoređivao po policama koristeći se nekim svojim ključem – u odjeljak koji je nazvao 'Životinje i dr.' stavit će Orwellovu Životinjsku farmu, Pekićeve Godine koje su pojeli skakavci, ali i Zlatno runo; Kočićevog Jazavca pred sudom – jedan primjerak na 'pravni', a drugi na 'životinjski' odjeljak; Pavićev Hazarski rječnik – logično, među druge rječnike i tako redom.
U dnevničkim zapisima Laušević ništa ne zaobilazi, ne kuka nad sobom, svjestan je tragedije koja se dogodila i činjenice da je oduzeo dva života, ali isto tako i svega što se dogodilo prije i poslije, propituje svoju savjest i cijeli život, ne pravda se, no isto tako jasne su mu i razlike između napada i samoobrane, između htjeti i morati.
Sve prođe, pa i doživotna dojmljiva je, višeslojna i iskrena priča čovjeka, nadarenog i svestranog umjetnika čiji život se slomio u jednom trenutku, priča o prihvaćanju, kajanju i svemu što moraš poduzeti ne bi li ostao normalan u nenormalnim uvjetima. Dnevnik za svaku preporuku!
F.B., 17. studenog 2023., Zagreb
Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
Ljubavnički odnosi čine se kao nešto uzbudljivo, posve obični ljudi preko noći postaju neka vrsta odmetnika, potajice se sastaju, kradu vrijeme i prostor za sebe, i to u početku uistinu jest uzbudljivo. Samo dokle će biti tako?
Znanstveno je dokazano da upravo prilikom čitanja građanke i građani čine najmanje pokreta.
Na što bi to ličilo kada bi svi jednog dana prestali objavljivati knjiške plažne preporuke? Ličilo bi na smak svijeta, na kraju, možda su upravo te preporuke ona posljednja nit koja od obična čovjeka može načiniti čitatelja, makar i sezonskog.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.