Nada Topić (foto: Tea Marasović); Alen Brlek (foto: Adrijana Vidić); Evelina Rudan; Stipe Grgas; Marijana Radmilović.
Izviranje visibaba i jaglaca najavljuje još jedno proljeće - ono pjesničko. Goranovo proljeće centralna je i najznačajnija pjesnička manifestacija u Hrvatskoj već dugi niz desetljeća, a na mapi je europskih i svjetskih pjesničkih festivala kao jedan od najstarijih, koji se bez prekida odvija od utemeljenja 1964. godine. Bližimo se, dakle, njegovoj šezdesetoj obljetnici!
Festival se u međuvremenu temeljito internacionalizirao, omogućujući domaćoj publici – uz stalni izlog hrvatske pjesničke aktive – izravan kontakt s uzbudljivom, vibrantnom suvremenom pjesničkom produkcijom uokolo planete, istovremeno pružajući hrvatskim autoricama i autorima odskočnu dasku do stranih publika. Važna je karika u tome europska pjesnička platforma za promicanje mlađeg pjesništva Versopolis, kojoj je Goranovo proljeće suutemeljitelj.
Goranovo proljeće se ne svodi samo na njegov festivalski dio. Nagrade Goranov vijenac, kapitalnu nagradu za ukupno postignuće u poeziji, i Goran za mlade pjesnike, naš najvažniji i najpouzdaniji inkubator najmlađeg pjesništva, ne treba posebno predstavljati. U međuvremenu je prepoznata potreba da se uspostavi relevantna nacionalna nagrada za najbolju pojedinačnu pjesničku knjigu. Pokrenuta je stoga 2019. nagrada Ivan Goran Kovačić, koja se dodjeljuje bijenalno, naizmjenice s Goranovim vijencem.
Pjesnička proizvodnja u protekle je dvije godine bila dinamična, s nizom knjiga koje na različite načine iskaču. Pandemija jest rezultirala blagim smanjenjem broja naslova u 2020., no svejedno je na natječaj pristiglo stotinjak naslova. Finaliste/ice su ove godine birali Dorta Jagić, Miroslav Mićanović i Branislav Oblučar, a njih, uslijed ograničenja nametnutih epidemiološkom situacijom, Goranovo proljeće i Booksa predstavljaju online.
Predstavljanja će moderirati Sanja Baković, a emitirat će se u dnevnom ritmu, uoči proglašenja pobjednika/ice, koje je najavljeno za 15. ožujka. O tome više uskoro!
Da podsjetimo, u finalu su se ove godine našli:
Alen Brlek, Sang (Hrvatsko Društvo Pisaca, 2019.)
Stipe Grgas, Zablaće (MeandarMedia, 2019.)
Marijana Radmilović, Putovanje oko tijela (MeandarMedia, 2019.)
Evelina Rudan, Smiljko i ja si mahnemo (Fraktura, 2020.)
Nada Topić, Stope u snijegu (MeandarMedia, 2019.)
Uslijed nepredvidive situacije u kojoj se nalazimo, Goranovo proljeće će 2021. biti „rastavljeno“ na nekoliko modula. Tradicionalna lukovdolska dodjela nagrada će se, kako se sada čini, moći održati na Goranov rođendan, u standardnom festivalskom terminu, 21. ožujka, a revijalna čitanja domaćih i stranih pjesnikinja i pjesnika, kao i programe u sklopu projekta Versopolis, koji uključuju mnogo putnika iz daleka, dvoranske scenske aranžmane i brojnu publiku, održat će se u kasno proljeće ili rano ljeto.
Veselimo se ipak prilagođenoj festivalskoj dinamici, druženju, šušuru!
Ovogodišnje Goranovo proljeće donijelo je mnoštvo 'sjećanja' raznih autora i autorica čiji će stihovi zasigurno ostati i u sjećanjima čitatelja.
Šezdeset godina postojanja zaista je zavidna brojka i idealna prilika za pogled unatrag. Pjesnik, prozaist, esejist i predsjednik Goranovog proljeća Marko Pogačar u našem se razgovoru osvrnuo na dugogodišnju festivalsku povijest.