Slatka bezbrižnost, sol na koži, (ne)ostvarena ljubavna romansa... Sve nas to asocira na ljeto i, moramo priznati, mami iz uredskih stolica. Bili smo baš nestrpljivi i, barem nakratko, odlučili otputovati i prije godišnjeg!
Spakirali smo kofere i na posebnom Google mapsu locirali knjige autorica s kojima ćemo provesti ovaj brzinski književni izlet. Kriterij kojim smo se vodili, koji nas je uostalom i motivirao na ovo putovanje, upravo je ljeto. Dakle, vrijeme radnje: ljeto, a mjesta ćemo otkriti putem.
Vjerujemo da nitko neće imati ništa protiv ako cruising započnemo na francuskoj rivijeri i posjetimo jedan književni klasik. Dobar dan, tugo je kratki roman autorice Françoise Sagan koji je u trenutku objave 1954. godine podigao priličnu prašinu u francuskoj javnosti. Što zbog svoje tematike i provokativnosti, što zbog fenomena snažnog autorskog glasa koji se pojavio niotkuda. Autorica je dotad bila posve anonimna devetnaestogodišnjakinja, a ovaj roman preko noći joj je priskrbio slavu i postao međunarodnim hitom.
Roman je ispripovijedan iz vizure mlade Cécile koja odsjeda u otmjenoj vili u blizini Cannesa s ocem Raymondom. Ljetnu dokolicu uskoro će uzburkati mreža manipulativnih igara koja se zapetljava dolaskom modne dizajnerice Anne, dok je u vili i Elsa, aktualna Raymondova ljubavnica... Mon dieu!
"Djevojku iz 1958." opisuje, problematizira i rastvara još jedna uspješna francuska spisateljica Annie Ernaux u romanu Djevojačke uspomene. U ovoj autobiografskoj prozi autorica rekonstruira spomenuto ljeto koje ju je formativno obilježilo na više načina, a u sebi prožima pitanje ženske i tjelesne slobode, traume, emancipacije, naposljetku i društvenog konteksta jednog vremena. Nećemo spojlati ako kažemo da jedva čekamo svaki prijevod ove vrsne autorice.
Književni Google potom nas baca u Grčku i ne možemo se žaliti. Slojeviti roman o majčinstvu i teškim odlukama, pitanju slobode i odgovornosti, nabrojimo samo neka, ispisala je Elena Ferrante u romanu Mračna kći. Protagonistica Leda na ljetovanju je u mjestašcu na Jonskom moru. U trenutku kada na plaži primijeti mladu majku Ninu i njezinu veliku napuljsku obitelj, ni ne sluti razorne posljedice koje će na nju ostaviti taj susret. Za konstruktivnu ljetnu raspravu s prijateljima, ovom romanu dodajte i redateljski prvijenac Maggie Gyllenhall s Olivijom Colman u glavnoj ulozi koji je kritika pozitivno ocijenila.
Naše putovanje dovelo nas je i do nedavno objavljenog romana U kasno ljeto Magdalene Blažević. Roman počinje posvetom Stanovnicima sela Kiseljak u spomen na 16. kolovoza 1993. i iz perspektive djevojčice Ivane progovara o mučnoj temi rata, svakom porazu čovječnosti. U opisu romana stoji da se "čita polako jer njegovi strahovi, patnje, snaga, nadanja i tuga izviru iz svake riječi, čime se Magdalena Blažević svrstava u najbolje današnje spisateljske glasove." Budući da je autoričina prethodna zbirke priča Svetkovina ostvarila zapažen uspjeh, radoznalo ćemo pratiti književnu putanju i ove knjige.
Putovanje smo započeli stranim klasikom, završit ćemo ga domaćim. Palimo žmigavac i skrećemo prema poeziji Andriane Škunca, pjesnikinje koja je na našoj sceni prisutna već četiri desetljeća. Njezino ime postalo je sinonim za tzv. poetiku otočnosti, posebice poeziju ispjevanu otoku Pagu, u kojoj se na različite načine premrežuje pitanje prirode i kozmosa, intimnog i društvenog. Koju god od njezinih zbirki odabrali, nećete pogriješiti, a čak četiri su od vas udaljene samo jedan klik.
Mi smo se osvježili na ovom kratkom putovanju, a vama mašemo do koje slične prigode!
'Jutro i večer' je kratko, neobično i intenzivno čitateljsko iskustvo, a Fosse je pisac čija druga djela vrijedi odmah staviti na popis čitateljskih želja, neovisno o temi kojom se bave.
'Povratak baruna Wenckheima' mračan je i neizmjerno zabavan roman krcat nevjerojatnim likovima koji pokušavaju održati kakav-takav privid normalnosti u svijetu koji puca po svim šavovima.