Martini Vidaić postavili smo blic pitanja o knjizi Stjenice, za koju je nedavno dobila Nagradu Štefica Cvek, a koju Dunja Ilić u kritici opisuje ovako: "To je neka vrsta literarnog trilera koji bi trebalo da ima višu literarnu vrednost od prosečnog literarnog trilera – literarni triler za ljubitelje 'visoke' književnosti. U njemu se ne barata klišeima, ali se zaplet svakako oslanja na elemente i situacije koji imaju potencijal da u čitaocu podstaknu radoznalost, kao što su, recimo, nepredvidljivo ponašanje junakinje ili misterije iz prošlosti."
U kakvim uvjetima i koliko dugo je nastajala knjiga Stjenice?
Knjigu sam započela početkom 2020., za probu, bez razrađenog plana, prekinula kad se dogodio zagrebački potres pa onda potres ubacila u priču, razradila sinopsis, dobila stipendiju Kic-a i Grada Zagreba za roman koji je trebao u radnji imati potres i veći dio teksta napisala tijekom proljeća, ljeta i rane jeseni 2021.
Ne dotičući se njenog sadržaja, u jednoj nam rečenici opišite knjigu.
Roman o turbulentnom putu pomaknute psihe.
Možete li je opisati pomoću druge vrste umjetnosti?
Zamislite da ste zapeli na višesatnom neprekinutom koncertu tijekom kojeg se, nepredvidljivim redoslijedom, izmjenjuju vrlo različite vrste glazbe, a sve nešto tjeskobno i čudno - e, to.
Koje vam je dijelove knjige bilo najdraže pisati, a s kojim ste se dijelovima “borili”?
Početak je išao glatko, ali s većim dijelom teksta sam se borila jer ne volim pisati pod pritiskom rokova, a ovdje sam morala zbog obaveze prema izdavaču i spomenutoj stipendiji.
Kako znate kad je djelo gotovo? Kako staviti konačnu točku?
Jednostavno znam, pa se prevarim.
U 3 glagola recite nam nešto o sebi?
I am, I am, I am.
S kojim biste književnim likom voljeli popiti kavu/čaj/alkoholno piće po izboru?
Vjerojatno ih ima puno, ali sad se mogu sjetiti jedino Levina iz Ane Karenjine. Dovoljno je čudan da mi bude zanimljiv. Uz votkicu, naravno.
Što trenutno čitate i zašto?
Ponovno čitam roman Zvao sam se Juda C. K. Steada, zbog potreba mogućeg teksta.
Utemeljiteljici i urednici "Poetskog trena" Gordani Kovačić postavili smo nekoliko blic pitanja.
Zbirka Martine Vidaić djelić po djelić sastavlja mozaik ženskog identiteta. Od seksualnosti i estetike, čežnje i destruktivnosti do principa stvaralaštva i društvene odgovornosti.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.