Mi smo spremni za još jedno izdanje naše najznačajnije pjesničke manifestacije koja ove godine slavi 60. godina postojanja!
Prvi put Goranovo proljeće održalo se davne 1964. godine, a u godišnjem ritmu kontinuirano se odvija do danas. Goranovo proljeće, jedan od najdugovječnijih pjesničkih festivala na svijetu, posvećeno je živim pjesničkim glasovima – hrvatskim, regionalnim, europskim i svjetskim – uspomeni na Ivana Gorana Kovačića te ideji pjesništva kao jednog od oblika borbe za osobnu i univerzalnu slobodu.
Ove godine se družimo u Zagrebu, Goranovu rodnom Lukovdolu i Rijeci, i to od 20. do 23. ožujka, uz uobičajeno brojne pjesničke i glazbene programe s domaćim i inozemnim gostima.
Prva festivalska večer u ponedjeljak, 20. ožujka s početkom u 20 sati, bit će u cijelosti posvećena laureatkinjama i laureatima nagrada (Goranov vijenac, Ivan Goran Kovačić za najbolju pjesničku zbirku i Goran za mlade pjesnike) te vizualnim i zvučnim razglednicama iz povijesti festivala. Pozornica zagrebačke Kinoteke ugostit će do danas možda i neviđenu moćnu gomilicu svih generacija domaćih pjesnikinja i pjesnika.
Tridesetak pjesnikinja i pjesnika čitat će uživo, prikazivat će se arhivski video-materijali iz povijesti festivala te će nastupiti glazbena skupina Dunjaluk, sve u režiji Hrvoja Korbara.
Utorak je rezerviran za lukovdolsku i riječku pozornicu. Drugi dan dodjeljuju se nagrade Ivan Goran Kovačić za najbolju pjesničku knjigu u dvogodišnjem razdoblju i Goran za mlade pjesnike te nagrade učenicima osnovnih i srednjih škola. Dodjelu će popratiti glazbeni i folklorni program sekcija SKUD-a Ivan Goran Kovačić.
U Rijeci će u 19 sati započeti program posvećen platformi Versopolis, europskoj mreži pjesničkih festivala s više od trideset partnera, koja promiče nove i zanimljive europske glasove. Nastupaju Helen Ivory (Ujedinjeno Kraljevstvo) i Josep Pedrals (Španjolska/Katalonija). Uz prijevode pjesama, razgovor će se voditi na engleskom jeziku. Svježe otisnute knjige pjesnika koji nastupaju, na hrvatskom i engleskom jeziku, bit će dostupne besplatno.
U srijedu ćemo se još zadržati u Rijeci, kada će u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti u 19 sati nastupiti sjajni domaći i strani pjesnici i pjesnikinje: Anna Ayanoglou (Francuska), Dan Coman (Rumunjska), Marija Dejanović (Hrvatska), Ottó Fenyvesi (Mađarska), Thanos Gogos (Grčka), Madara Gruntmane (Latvija), Ija Kiva (Ukrajina), Muanis Sinanović (Slovenija) i Mile Stojić (BiH). Održavanje rock’n’roll ritma zadatak je grupe Turisti.
Zatvaranje festivala na zagrebačkoj ADU u Frankopanskoj donosi nastupe ovogodišnjih laureata, a publici će se u 20 sati predstaviti i pjesnikinje i pjesnici koji su prethodni dan nastupili u spomenutom sastavu u Rijeci. Za glazbenu podlogu za vrijeme čitanja i solo-koncert zadužen je Dimitrije Dimitrijević.
Svi festivalski programi i tiskani materijali su besplatni. Isto tako, sve novosti o festivalu možete pratiti na službenoj internetskoj stranici ili na Facebooku.
Iščekujemo još jedno uzbudljivo pjesničko proljeće!
Anamarija Mrkonjić kao novinarka zatekla se u pjesničkoj karavani Goranova proljeća, jedina među pjesnicima. Donosimo njenu reportažu!
Ovogodišnje Goranovo proljeće donijelo je mnoštvo 'sjećanja' raznih autora i autorica čiji će stihovi zasigurno ostati i u sjećanjima čitatelja.
Šezdeset godina postojanja zaista je zavidna brojka i idealna prilika za pogled unatrag. Pjesnik, prozaist, esejist i predsjednik Goranovog proljeća Marko Pogačar u našem se razgovoru osvrnuo na dugogodišnju festivalsku povijest.
Uoči proglašenja dobitnika/ice nagrade Ivan Goran Kovačić, donosimo razgovor s finalistom Stipom Grgasom.