Pravo na grad na engleski način

Utorak
12.06.2012.

"Mnogi su govorili da se pjesnik tamo rodio, a te kuće su sagrađene nakon njegova rođenja. On je tamo samo živio." 

Ove famozne riječi ne odnose se na kuću Arthura Conana Doylea koja je posljednjih dana bila u središtu interesa britanske kulturne javnosti. Riječ je, sjetit će se mnogi, o citatu velikog mecene hrvatske umjetnosti Tome Horvatinčića koji je to rekao nakon što je zbog njegovog šoping centra na stotu godišnjicu smrti Vladimira Vidrića devastirana kuća na Cvjetnom trgu u kojoj je živio ovaj veliki pjesnik moderne.

Bez obzira na to što se Horvatinčićeve riječi mogu iskoristiti i kad je riječ o kući u kojoj je Conan Doyle napisao trinaest knjiga avantura Sherlocka Holmesa Britancima je činjenica da je Doyle 'samo živio' u spornoj kući koja je trebala biti srušena ipak bila dovoljna da je zadrže kao kulturno dobro.

Prije nekoliko dana je, naime, donesena odluka nakon koje su odahnuli mnogi poštovatelji lika Conana Doylea. Viktorijanska kuća u kojoj je ovaj pisac živio posljednjih godina 19. stoljeća i prvih godina prošlog stoljeća i u kojoj je, među ostalim, nastao i slavni Baskervillski pas (treći od četiri Doyleova romana o Sherlocku Holmesu, koji je doživio niz ekranizacija, od kojih ni jedna barem po popularnosti nije nadmašila verziju Terencea Fishera iz 1959. godine s Peterom Cushingom kao Holmesom).

Naime, vlasnik zemljišta u Surreyu na kojem se nalazi poznata kuća Undershaw s pročeljem od crvene cigle gdje je od 1897. do 1907. živio Arthur Conan Doyle htio je kuću srušiti kako bi na njoj sagradio osam manjih stambenih jedinica. Undershaw je nakon smrti Doylea bio adaptiran u hotel, a posljednjih sedam godina kuća zjapi prazna.

Udruga pod nazivom Undershaw Preservation Trust, koja je u Engleskoj očito većeg utjecaja nego je kod nas Pravo na grad, sudskim je putem zatražila promjenu planova prenamjene na Visokom sudu u Londonu pritom pokrenuvši onlajn kampanju kako bi senzibilizirala britansku javnost u nastojanju da spase ovu kulturnu vrijednost. U tom smislu su kao svojevrsni moto izabrali citat iz jedne knjige o Holmesu, The Adventure of the Copper Beeches, koji očito vrijedi za Englesku, ako ne i za Hrvatsku: Pritisak javnog mnijenja može učiniti stvari u gradu koje zakon ne može postići.

Nakon toga je Visoki sud u Londonu ipak presudio kako trenutni vlasnik ne može učiniti zamišljene promjene i uništiti ovu lokaciju od kulturne i povijesne važnosti.

foto: r_jannicke (flickr)

Možda će vas zanimati
Piščev dnevnik
16.03.2015.

Dedukcija, dragi Watsone!

David Albahari u kratkom tekstu besplatno otkriva recept za sreću, a usput dodaje i tajnu vječnog života.

Piše: David Albahari

Dr. Ostojić, literoterapeut
06.01.2012.

Dr. Ostojić: pitanja o istini

Glasoviti istražitelj Duje iz Kaštela, nekad vrsni analitičar i načitani moralist, postao je skeptik. Zabrinuti prijatelj traži pomoć.
Dr. Ostojić, literoterapeut
28.10.2011.

Dr. Ostojić: nevolje na ekranu

Što se dogodi kad se priči da veći manevarski prostor (kakav ima na internetu)? Obolite od hiperracionalitisa ili bolesti 'njuškanja'.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu