Prva ovogodišnja tribina Književa perspektiva bila je posvećena mladim autoricama i autorima te njihovim inicijalnim iskustvima pri ulasku u književno polje – od toga kako je došlo do objavljivanja prvih radova i kako je iz njihove perspektive izgledao proces rada na prvoj knjizi pa do materijalnih uvjeta u kojima mladi pisci i spisateljice djeluju te toga kako se materijalna (ne)izvjesnost odražava na njihov rad. O svemu ovome Matija Prica razgovarao je s Marijom Skočibušić, Espijem Tomičićem te Igorom Ivkom.
Razgovor se odvio u sklopu tribine Književna perspektiva. Tribina je zamišljena kao razgovor o fenomenima koji ulaze u fokus književnika i književnica koji trenutno stvaraju te pokušava dati odgovor na pitanja što je to što definira kontekst suvremene književnosti, koji fenomeni ulaze u fokus književnog stvaralaštva te zbog čega. Tribina se tako bavi specifičnim književnim fenomenima poput književnih škola, pravaca ili stilova koji se javljaju u suvremenom stvaralaštvu te društvenim fenomenima relevantnim za književnost poput samog čitanja, ekoloških tema ili tema migracija koje su aktualne u suvremenom životu.
Na tribini se nastojalo sagledati poziciju i funkciju književnog kanona danas, sudjelovali su Nađa Bobičić, Tomislav Brlek i Mirnes Sokolović, a moderirao je Matija Prica.
Tribina je organizirana u okviru radionice "The Political Novel through the Lens of Gender" i projekta "The Cartography of the Political Novel in Europe".
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.