Vizualni salon #11: Marianna Nardini

Ponedjeljak
19.05.2025.

Na jedanaestom Vizualnom salonu gostovala je Marianna Nardini, jedinstvena umjetnica mlađe generacije koja u svom radu s posebnom senzibilnošću odražava prirodne i osobne fenomene i procese.

Nardini je među malobrojnim mladim umjetnicama/ima koji su se unatrag nekoliko godina na lokalnoj i široj sceni afirmirali ponajprije osebujnim i vizualno vrlo upečatljivim performansima; iako se ona ne ograničava izborom medija i tehnika izražavanja, nego s lakoćom koristi najrazličitije materijale, od prirodnih do artificijelnih i od pronađenih predmeta do pažljivo oblikovanih za potrebe njenih instalacija.

Zajednički nazivnici njenih radova su snažni likovi, ili bolje rečeno lica, koje kreira kroz izvedbu i preoblikuje ih od performansa do performansa, pogađajući arhetipove koji čuče u svima nama; a dobre ih priče, neovisno o načinima pripovijedanja, izvlače na površinu i pozivaju nas da se s njima iznova susretnemo. Kako to čini te što ju potiče u radu i nosi kroz svakodnevnicu – saznajte u snimci!

Marianna Nardini (Trst, 1994.) je interdisciplinarna umjetnica koja se izražava performansom, pisanjem, zvukom te prostornim i video-instalacijama; ali ne zazire ni od jedne tehnike i medija, ovisno o posebnostima pojedinih radova i potrebama njihovih tema. Diplomirala je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu u klasi prof. Ante Rašića. U svojim umjetničkim istraživanjima teži fenomenološki pristupati spoznajnim i egzistencijalnim temama, vrlo često usmjerenima prema grotesci i apsurdu u odnosu duha i društva, i u čijem krojenju pronalazi izvanrednosti i suprotnosti, vrckavost i humor, a naravno – i ljubav. Izlagala je na nizu skupnih izložbi i manifestacija poput otvaranja 36. Salona mladih – Pao sat u bunar (2024.) s peformansom Massa Confusa (s Brunom Jakupović, Lanom Lehpamer Matijom Vlajićem); Organa Vida 2024. – Creeps and ButterfliesPorečkog Annala – They told me the planet has nerve endings (2023.); 34. Salona mladih – Paraziti (2022.) te Ljeta u MSU s performansom Savijača, i dr. Među individualnim izložbama izdvajaju se Shut In (KUĆĆA, 2024.), This empty space without me is my home (Galerija Miroslav Kraljević, 2023.) i druge. Živi i radi u Zagrebu.

Vizualni salon je Booksin program čiji je voditelj Bojan Dmitrović Krištofić, pisac i dizajner, likovni kritičar i novinar, istraživač i kustos te član uredništva Vide, audiovizualnog kanala SNV-a. Gosti VS-a su sudionici/e scene suvremenih vizualnih umjetnosti, s naglaskom na pojedine autore/ice i autorske grupe čiji individualni i kolektivni vizualni rad sadrži izraženu narativnu dimenziju. Gošće i gosti Vizualnog salona su likovni autori/ce koji, u širokom smislu riječi, pripovijedaju slikama.

Možda će vas zanimati
Video
12.05.2025.

Pjesnikinja petkom: Darija Žilić

Kako je i kada pronađu pjesme? Kako dati glas našim tijelima? Mijenja li se i kako s vremenom naš pjesnički glas? O ovim je temama Monika Herceg razgovarala s Darijom Žilić.

Video
28.04.2025.

Književnost čita znanost, znanost čita književnost: Tabu ljubavi, tabu seksa

Tema tribine bila je kultna knjiga feminističke ikone bell hooks "Sve o ljubavi". 

Video
23.04.2025.

Predstavljanje knjige 'Kad plavi Dunav' Marine Kuveždić

U Booksi je predstavljen roman Marine Kuveždić, obiteljska drama koja nas približava ljudima koji nose tragediju rata i izbjeglištva.

Video
14.04.2025.

DramaQueen: Mira Furlan i lov na glumice

Prvi ovogodišnji DramaQueen susret bio je posvećen memoarima Mire Furlan naslova "Voli me više od svega na svijetu", a gost je bio Mihael Željko Crnčec. Stiže snimka!

Video
28.03.2025.

Razgovor o knjizi 'Život umjetnosti - poprečne linije brige' Bojane Kunst

U Booksi je predstavljena knjiga Bojane Kunst, koja se bavi odnosom umjetnosti i brige. S Bojanom je o knjizi razgovarao Petar Milat.

Video
17.03.2025.

Predavanje: Afrički futurizam – reaproprijacija narativa

Pogledajte snimku predavanja Abdouliea Jobea o afričkom futurizmu!

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu