Gošća jesenskog Eks/poniranja bila je Sana Perić, autorica romana Monáda, prevoditeljica i opažateljica škrguta u sistemu.
Sa Sanom smo propitale svašta: od braka preko hijaluronske kiseline do koncepta književnih događanja. Dora Levačić s njom je razgovarala i o navikama pisanja, od prvih skica do osmišljavanja strukture, o tempu objavljivanja i (ne)izgradnji vlastitog lika na književnoj sceni. Sana nam je kao vrhovna propitivačica temelja na kojima svijet počiva pomogla da razmotrimo ova i druga pitanja: Je li se moguće skinuti sa zbivanja? Da li se šjorom rađa ili postaje? Je li naš duh naokolo, u drugim stvarima?
Detalji u snimci!
Sana Perić rođena je u Splitu. Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu diplomirala je etnologiju i komparativnu književnost, a završila je i školu pisanja scenarija Palunko i Restart školu dokumentarnog filma. Odabrana proza objavljena joj je u časopisima Libra Libera, Zarez, Nepokoreni grad, Rad, Stvar te na portalu Muf. Proza joj je uvrštena u zbirku Bez vrata, bez kucanja: novi hrvatski prozaici (Sandorf, 2012.), a poezija u zbirku Vrijeme misli: revija malih književnosti (Kulturtreger, 2021.) Njenu prvu samostalnu knjigu Monáda objavio je Multimedijalni institut (2020.).
Dora Levačić (Zagreb, 1989.) je diplomirala sociologiju i radi kao urednica regionalnog portala Bilten. Piše za Bilten i druge portale i časopise o društvenim temama i književnosti, a sanja o svojoj kolumni u formi odgovora na pitanja čitateljica i čitatelja. Ove godine joj je prozni tekst ušao u uži izbor nagrade Kritična masa.
Na tribini se nastojalo sagledati poziciju i funkciju književnog kanona danas, sudjelovali su Nađa Bobičić, Tomislav Brlek i Mirnes Sokolović, a moderirao je Matija Prica.
Jubilarni deseti Poetomat donio nam je Tomislava Augustinčića koji je morao odgovoriti na vrlo teška pitanja Lare Mitraković.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.