Zbirka Psihophor (SFera, 2010.) u tvrdom je uvezu sakupila fantastične pripovjetke koje su prvo svjetlo dana većinom ugledale na lakožućećem roto-papiru. Njima je Zvonimir Furtinger (1912.-1986.) zabavljao generacije čitača Plavog vjesnika i sličnih izdanja od pedesetih naovamo. Tko je Furtinger saznao sam tek prošle godine čitajući mu životopis u nekom izdanju stripa Herlock Sholmes kojeg je crtao Jules Radilović, a preimenovan je zbog problema s autorskim pravima. Životopis, i sam dostojan roto-romana, uključuje život sa skupinom putujućih egipatskih artista, posao lučkog radnika u Aleksandiji i kratki gitaristički angažman, te kasniji studij povijesti, arheologije i vojnih znanosti. Priređivač zbirke Aleksandar Žiljak u predgovoru navodi da bi Furtinger mogao biti i jedini pisac znanstvene fantastike osuđen na smrt. Tu mu je rijetku čast iskazala jedna istočnoafrička država jer je u sedamdesetima izvještavao o stanju u tamošnjim izbjegličkim logorima.
Strelovito mijenjajući poslove i lutajući po svijetu kao da se nesvijesno spremao za buduću karijeru pionira popularne književnosti i kreativca opće prakse. Još tridesetih kalio je zanat u samizdatima koji su u nastavcima donosili njegove pustolovne tekstove. Šezdesetih je publika rado čitala njegove romane poput Svemirske nevjeste, a paralelno je pisao za radio i novonastalu televiziju. Najpoznatiji će vjerojatno ostati po romanu Ništa bez Božene, kojeg je napisao s Mladenom Bjažićem. Zajedno su se kasnije ogradili od Tadejeve Tajne starog tavana, Boženine filmske adaptacije kojom nisu bili zadovoljni.
U omašnom Psihophoru, antologijskom izdanju s detaljnim fusnotama, može se naći kratki roman i četrnaest pripovjedaka od kojih čak dvije dijele ime sa samom zbirkom. Imenjakinje nastale u pedesetima i sedamdesetima opisuju napravu za manipuliranje ljudima pomoću moždanih valova. Jedna sasvim pripovjedački ogoljena, a druga s twistom, možda su dobre predstavnice čitave zbirke. Neke priče iz zbirke tako samo korektno izlažu zanimljivu radnju, zadovoljavajući uredničke zahtjeve za jezgrovitošću i napetošću. Druge si pak daju malo truda pa pokušavaju istražiti što znači biti svjesno biće na Plavom planetu i oko njega. Tako 'Proces' u sudnicu dovodi vanzemaljca otvarajući polemiku može li se tuđincu suditi po ljudskim zakonima, a odgovor na pitanje što se događa kad čovjeka zaposjedne vanzemaljac kroz niz zanatski dorađenih situacija nudi 'Trebam tvoje tijelo'. Tuđinac, Marsovac, stanuje i u 'Vili na otoku', a kao njegov pomoćnik zaposlen je najpoznatiji kokošar bivše države, koji je epizodu krađe gusaka završio izletom na Mars.
Furtinger obično poseže za jednostavnim premisama koje uključuju susrete s tuđincima ili vrlo mu omiljeno putovanje vremenom ('Djed i unuk', 'Plemenito porijeklo', 'Gdje je Hans Buchbinder?'). Negdje uspijeva stvoriti uvjerljiv svijet i zainteresirati zanimljivim likovima, a drugdje pak ne može pobjeći od šturosti lošeg pripovijedanja. Furtinger je dobar dio priča smjestio u naše krajeve, a u svojoj prozi nije štedio ni na didaktičkim elementima. Dok se zagledavao u budućnost na pameti mu je bila opasnost od zloupotrebe tehnologije i enigma vremena, a ponekad je davao čak i politički komentar ('Vila na otoku').
Psihophor iz naslova zbirke označava stroj za manipulaciju mislima, a motiv kontrole i nadmoći dio je dobrog dijela pripovjedaka. "Psiho" u Psihophoru ukazuje da Furtingera zanima ljudski um istegnut do limita i pripadajući odnos mase prema neobičnom pojedincu. Bilo da se radi o čistom SF-u ili pripovjetkama koje više podsjećaju na Zonu sumraka, Furtinger doslijedno obrađuje razne oblike drugosti, pokušavajući iskrenim naporima opisati pravu ljudsku narav.
Srđan Laterza
'Hrvatski antifašistički strip' hvalevrijedan je projekt, velika slikovnica o jednom od najkrvavijih ratova u povijesti čovječanstva.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.