Začitavanje: 'Postdiplomsko obrazovanje'

Utorak
01.12.2009.

U kriznim vremenima borba na tržištu rada drastično se zaoštrava, pa je dodatno obrazovanje postalo presudno za povećavanje vlastite konkurentnosti. Jezgrovit i informativan dvojezični priručnik Postdiplomsko obrazovanje/Postgraduate Education (WHW, 2009.) Siniše Labrovića rješenje je pitanja cjeloživotnog obrazovanja u Zemlji Znanja. Labrović svakom inženjeru, ekonomistu ili indologu bez love predstavlja skup disciplina s ruba ili s one strane zakona koje osiguravaju lagodan život u tranzicijskom okruženju. Discipline su gradirane prema ambicioznosti postdiplomanta, krećući se od žicanja, sitne krađe, duhovnog savjetovanja, preko hakiranja, prostitucije, dilanja, utjerivanja dugova, kamatarenja, razbojništva, iznude i nogometnog (sportskog) menadžerstva, do korupcije i prijevare za summa cum laudae ekipu. Nedavno je viđeni izdavač prognao jedno slovo iz osnovnoškolskog udžbenika (nepoćudno 'đ'), pa Labrovićev savršeno koncipiran udžbenik (svako poglavlje ima sedam točaka plus upozorenja i savjet stručnjaka na kraju) hrvatskim didaktičarima postavlja nove standarde.

Gradivu nabrojanih disciplina prethodi lekcija iz ophođenja u kriminalnim krugovima. Osim što vam imena Smith&Wesson i Patek Philippe moraju biti bliska kao Ivo i Stipe, morate ovladati prihvatljivim temama razgovora ("Smiješne anegdote iz svakodnevice s komičnom poantom, npr. netko je jaukao da ga ne ubijete, a vi ste ga šamarima samo htjeli blago opomenuti. Imitirajte ga.") i ovladati međuljudskim odnosima ("Ne dangubite s jefitinim kurvama, plaćajte manekenke i tv voditeljice..."). Građenje imidža i brending u kriminalnim su krugovima iznimno važni. Tako je korisno znati da propucavanje noge zaštitaru u svrhu samopromocije (a da vas on kasnije ne napadne ili tuži) stoji oko 30.000 eura, te da klijenti najviše vole da imena njihovih osobnih dilera pobuđujhu pozitivne konotacije, kao Željko ili Srećko.

Savjeta je mnogo i korisni su. Ako kradeš po dućanima torbu iznutra obloži aluminijskom folijom da detektor ne registrira magnet na robi; najbolje vrijeme za prostituciju je od 16 do 24 sata, poslije toga klijenti su pijani, nadrogirani, problematični; umirovljenici za petnaestak eura dnevno u svojim stanovima čuvaju dilerima robu; za pranje novca odličan je lombardni kredit ili makinacije s cijenom kvadrata stana. Međutim, ovaj priručnik nudi i duhovnu i moralnu nadogradnju. Kriminalac kojeg Labrović formira Postdiplomskim obrazovanjem poštuje obitelj (žrtva iznude slomit će se pod pritiskom ako mu se prijeti ozljeđivanjem obitelji i pozvati policiju, pa diranje u žrtvine bližnje samo komplicira stvari), a i duhovnost mu je vrlo važna, pa tako samopouzdanje svojih čitatelja na početku poglavlja o kamatarenju  krijepi prispodobom iz Matejeva i Lukina evanđelja ("valjda su istinu govorili, a ne usklađivali iskaze"). U prispodobi iz malenog gorušičina sjemena naraste veliko stablo, što je inspiracija budućim kamatarima da osiguraju dugogodišnje prinose baveći se jednom od triju kamatarskih disciplina (kamatarenje na mjesečnu kamatu bez ili sa zalogom, kamatarenje po kockarnicama).

Ambicioznom tranzicijskom Machiavelliju nude se savjeti za uspinjanje na vlast stepenicama koje predstavljaju raznorazni kompromisi, dok se budućim majstorima korupcije, pomalo oksimoronski, poručuje: "Ne budi pohlepan. Javno dobro podijeli sa svima koji to zasluže. Narodu ostavi himnu, zastavu, nogometnu reprezentaciju i ponos."


Siniša Labrović (1965.) konceptualni je umjetnik iz Glavica kod Sinja, poznat po tome što je u hrvatsku epsku književnost uz bok agi Čengiću stavio Žuži Jelinek i Barbaru Kolar, prepjevajući članke iz Glorije u deseterce i izvodeći ih uz pratnju gusala. Organizirao je i ovčju verziju Big Brothera, a potkrao mu se i performans s pijenjem mokraće. Knjiga Postdiplomsko obrazovanje/Postgraduate Education nastala je nastala kao nastavak radionice Dodiplomsko obrazovanje realizirane u sklopu 3. Operacije: grad ( Zagreb, 2008.). Dizajn knjige potpisuje Boris Greiner, a autor crteža, koji sažimlju bit tekstova, močvarni je Igor Hofbauer. Labrovićev je projekt bio dijelom 11. Istanbulskog bijenala (8. 9. - 8. 11. 2009.), na kojem je što, kako i za koga određivao hrvatski kustoski kolektiv WHW (Ivet Ćurlin, Ana Dević, Nataša Ilić i Sabina Sabolović). Zabavan Labrovićev kontekst komentar je postindustrijskog društva i ekonomije, u kojem ironizira svakodnevicu determiniranu kapitalom.

O nasušnosti svojeg priručnika u današnjem političkom kontekstu Labrović, u intervjuu za Slobodnu, kaže: "Polagao sam nade u Dragana Primorca, ali se vrabac iz šake prometnuo u goluba na grani predsjedničke kandidature tako da nam djeci i dalje ostaje učiti stolarske, frizerske i kuharske vještine, umjesto da ih pripremimo za ono što ih čeka nakon škole. Uskoro ulazimo i u EU, a kako stvari stoje, strah me da nam naš pomladak, naše tek stasale žicare, dilere, kamatare, kalmete i polančece neće pomesti učena konkurencija s Istoka i Zapada."

Bilngvalan, ne bi li udovoljio normama Bolonjskog procesa, ovaj priručnik obiluje znanjem koje ćete moći opetovano koristiti za stjecanje znatne financijske dobiti. Jedini je propust što nije naveden popis recenzenata.

Srđan Laterza

Nabavite svoj primjerak u knjižari Booksa za 60 kn!

 

Možda će vas zanimati
Preporuke
10.10.2012.

Začitavanje: 'Hrvatski antifašistički strip'

'Hrvatski antifašistički strip' hvalevrijedan je projekt, velika slikovnica o jednom od najkrvavijih ratova u povijesti čovječanstva.

Preporuke
27.09.2011.

Začitavanje: 'Knjiga o ljetu'

Jedna od najpriznatijih skandinavskih književnica donosi priču o odnosu bake i unuke na zabačenom finskom otočiću.

Preporuke
07.03.2011.

Začitavanje: 'Nabokov u Brašovu'

Antologija rumunjske postrevolucionarne kratke priče (1989-2009).

Preporuke
25.01.2011.

Začitavanje: 'Božja vučica'

Ususret novim trbinama 'SF u Booksi' ovaj tjedan predstavljamo zbirku priča nagrađivanog pisca Aleksandra Žiljka.

Preporuke
18.01.2011.

Začitavanje: 'Kako govoriti o knjigama...'

Uliks, Proust? Nema zime uz priručnik zabavnog francuskog profesora.
Preporuke
21.09.2010.

Začitavanje: 'Golo/nago'

Antropologinja Ruth Barcan istražuje utjecaj zapadnog naslijeđa na značenje i doživljaj golog tijela.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu