Začitavanje: 'Sanduk prezrelog manga'

Utorak
13.09.2011.

Vjerojatno mislite da se radi o još jednom književnom naricanju nad nepravdom u svijetu i uznemirujućem portretu države koja je obespravila žene i sve što nije islamsko, ali nije baš tako. Ok, možda malim dijelom i jest, ali ovaj put na sasvim drukčiji način.

Autor, Mohammed Hanif, kao svoje oružje je izabrao satiru ili, ako baš hoćete, Booklistovim preciznijim riječima crnu komediju, a za protagonista mladog časnika zrakoplovne akademije imenom Ali Shigri. Uz to, osamdesete su godine i u Pakistanu je na vlasti general Zia ul-Haq koji je predsjedničku dužnost obnašao od 1979. godine i čijoj vladavini sad broje posljednji dani.

Radnja se vrti oko njegove pogibije u zrakoplovu C-130 Hercules koja je do dana današnjeg ostala jednom od najvećih pakistanskih neriješenih misterija. Naime, na zrakoplov su se tad skupa s generalom ukrcali i američki veleposlanik, Arnold Raphel, kao i gotovo čitav pakistanski vojni vrh, tako da se postavlja logično pitanje: ako se radilo o atentatu, tko je za njega bio odgovoran ako nisu Amerikanci i ako nije nitko od suradnika generala Zije? Osim pobrojanih glavešina valja napomenuti da se na avionu nalazio i poklon pakistanskog naroda voljenom vođi, a koji je činilo dvadeset sanduka plodova zrelog manga i kojeg neke teorije proglašavaju krivcem čudne nesreće koja je uslijedila. Odmah po polijetanju zrakoplov je izvodio čudnu putanju koja je sugerirala da piloti nisu pri svijesti, a nakon svega četiri minute leta zrakoplov je eksplodirao u zraku.

Sanduk prezrelog manga (Naklada Ljevak, 2010.) bavi se fikcionalnim događajima koji su prethodili ovoj nesreći, a Hanif ispreda priču s objašnjenjima jednako suludim i mogućim koliko je to i sama stvarnost.

Odmah na početku treba istaknuti i dvosmislenu igru riječima u naslovu izvornika, A case of Exploding Mangoes, koji je u prijevodu na hrvatski nažalost izgubio jedno od značenja: Sanduk prezrelog manga ili možda radije Slučaj eksplodirajućeg manga kako sugeriraju i naslovnice nekih stranih izdanja knjige?

Kakogod, važno je i znati da se naš pripovjedač, Ali Shigri, sin ubijenog pukovnika nekoć veoma bliskog režimu, ozbiljno nabrijao da generalu Ziji dođe glave i da Hanif, kad ne pripovijeda u prvom licu jednine Shigrijevim glasom, to izvrsno čini prateći svakodnevnicu pakistanskog diktatora iz trećeg lica.

Istinabog, prve dvije trećine knjige vas neće odvesti daleko u smislu razotkrivanja same priče pa čak ni poveznica između pojedinih likova i događaja u knjizi, ali su zato prilično dobar i nepretenciozan prikaz kako stvari funkcioniraju među kotačićima militarističkog sustava koji se ujedno bitno oslanja i na religiju.

A kad smo već kod religije, neizbježno je spomenuti i da se Sanduk prezrelog manga događa u vrijeme afganistansko-ruskog sukoba i da su tad Amerikanci ruku pod ruku s generalom Zijom financirali i obučavali afganistanske mudžahedine u borbi protiv 'crvenih'. Hanif je iskoristio tu priliku da u priču epizodno uvede i stanovitog Saudijca koji se predstavlja kao OBL iz građevinske tvrtke Laden i suradnici. Naravno, situacija je urnebesno ironična: bin Laden se pojavljuje upravo na proslavi američkog Dana nezavisnosti povodom koje su američki gosti pozvani da se odjenu u tradicionalne afganistanske i pakistanske nošnje kao znak potpore borcima u Afganistanu. Bez obzira na to koliko ova navedena epizoda upadljivo ili očito apsurdno zvučala, Hanifova je ironija ipak uvijek suptilna i valja je iščitati iz konteksta što je ujedno i jedan od najvećih komplimenata njegovu pisanju: humor eksplodirajućeg manga je nenametljiv i pomalo gorak, ali samim time i veoma uvjerljiv što je vjerojatno i najprimjereniji izbor ako se upuštate u crne komedije političke naravi.

Osim toga, mora biti tako jer Mohammed Hanif uvijek zna o čemu priča: rođeni je Pakistanac koji je diplomirao kao časnik na vojnoj zrakoplovnoj akademiji, no karijeru je zapravo ostvario kao novinar, a radio je, između ostaloga, i za BBC. U Pakistan se vratio 2008. godine, godinu dana nakon što je u državi izvršen još jedan nerazjašnjen atentat koji je šokirao svjetsku javnost, a to je atentat na Benazir Bhutto.

Katarina Brbora

Možda će vas zanimati
Preporuke
10.10.2012.

Začitavanje: 'Hrvatski antifašistički strip'

'Hrvatski antifašistički strip' hvalevrijedan je projekt, velika slikovnica o jednom od najkrvavijih ratova u povijesti čovječanstva.

Preporuke
27.09.2011.

Začitavanje: 'Knjiga o ljetu'

Jedna od najpriznatijih skandinavskih književnica donosi priču o odnosu bake i unuke na zabačenom finskom otočiću.

Preporuke
07.03.2011.

Začitavanje: 'Nabokov u Brašovu'

Antologija rumunjske postrevolucionarne kratke priče (1989-2009).

Preporuke
25.01.2011.

Začitavanje: 'Božja vučica'

Ususret novim trbinama 'SF u Booksi' ovaj tjedan predstavljamo zbirku priča nagrađivanog pisca Aleksandra Žiljka.

Preporuke
18.01.2011.

Začitavanje: 'Kako govoriti o knjigama...'

Uliks, Proust? Nema zime uz priručnik zabavnog francuskog profesora.
Preporuke
21.09.2010.

Začitavanje: 'Golo/nago'

Antropologinja Ruth Barcan istražuje utjecaj zapadnog naslijeđa na značenje i doživljaj golog tijela.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu