Naslovnice knjiga.
Pred nama je 95. dodjela Oscara i dugi vikend u kojemu se slave suvremeni filmovi na najprestižnijoj svjetskoj pozornici.
Nama je pritom zanimljiva kategorija Oscara za najbolji adaptirani scenarij koji se dodjeljuje filmovima nastalim prema predlošku, bilo da se radi o romanima ili kratkim pričama, a uključuje i kazališne predstave, TV serije, pa i druge filmove.
Obrisali smo prašinu s oskarovske arhive i zaronili u povijest. Svaku raspravu o tome je li bolja knjiga ili film ostavljamo sa strane i pitamo se: koje su to značajne knjige poslužile kao inspiracija za filmove ovjenčane priznanjem Akademije? Tko se sve odlučio udahnuti novi život književnim likovima koji su mijenjali svijet? Otkrijmo neke od njih u nastavku!
1934. godine nagradu je osvojio film Male žene prema istoimenom romanu koji je napisala Louisa May Alcott. Još jedan klasik, koji je dio američkog književnog kanona, priskrbio je 1939. godine nagradu filmu Zameo ih vjetar, nastalom prema romanu Margaret Mitchell. Frankly my dear, tko može zaboraviti Scarlett O'Hara?
Adaptacije scenarija prema romanu Put oko svijeta u 80 dana Julesa Vernea prihvatili su se James Poe, John Farrow i S. J. Perelman. I to prilično uspješno! 1956. godine osvojili su pet Oscara, uključujući i po mnogima najprimamljiviji kipić, onaj za najbolji film.
Roman Doktor Živago ruskog pisca Borisa Pasternaka jedan je od najpoznatijih političkih romana 20. stoljeća. Prema njemu je snimljen istoimeni film koji je titulu najboljeg odnio 1965. godine.
Obitelj Corleone promijenila je povijest kinematografije i pomela konkurenciju u sedamdesetima. Dotad relativno nepoznati književnik Mario Puzo objavio je 1969. godine roman Kum, dok je ostalo povijest. Prst sudbine odlučio je da na dvije adaptacije Francis Ford Coppola radi zajedno s autorom, što je rezultiralo s tri zlatna kipića 1972. godine. Zatim je 1974. godine drugi nastavak filma osvojio Oscara za najbolji film, a te godine ponovio je i kipić za najbolju adaptaciju.
Soba s pogledom E. M. Forstera iz 1908. godine o mladoj Lucy (igra je Helena Bonham-Carter) koja se bori sa strogim i staromodnim vrijednostima viktorijanskog doba i vlastitim instinktom, zavrijedila je Oscara 1986. godine. Dodajmo kako knjigu možete čitati na portalu Besplatne elektroničke knjige. Također će 1993. godine Ruth Prawer Jhabvala osvojiti Oscara za adaptaciju Forsterova romana Howards End.
U ovom nizu ne možemo preskočiti fantastičnu Emmu Thompson koja je 1995. godine osvojila Oscara za adaptaciju Razuma i osjećaja Jane Austen. Film se smatra jednom od najboljih adaptacija ove spisateljice, a Thompson se upisala u povijest kao jedina osoba kojoj je Akademija dodijelila priznanje za najbolju glumačku ulogu (za ulogu Margaret Schlegel u spomenutom Howards Endu) i najbolji scenarij.
Rane dvijetisućite obilježio je epsko-fantastični roman Gospodar prstenova: Povratak kralja J. R. R. Tolkiena koji je osvojio 2003. godine. Potom će uslijediti još jedna pamtljiva ekranizacija, i to ona braće Coen i romana Cormaca McCarthyja Nema zemlje za starce. I dalje pamtimo Javiera Bardema u jezivo dobroj ulozi!
James Ivory posegnuo je za romanom Andréa Acimana Skrivena ljubav i 2017. godine postao najstariji dobitnik ove nagrade, sa 89 godina.
Mnogo je knjiga koje su konkurirale za najbolje adaptacije tijekom godina. Ove godine u trci za najbolji adaptirani scenarij su sljedeći filmovi:
Tko će od njih ponijeti titulu najboljeg i pridružiti se prethodno navedenom društvu, saznat ćemo u noći s nedjelje na ponedjeljak.