U 2024. godini, kada klub Booksa slavi 20. rođendan (#booksinh20 anyone!?), i Revija malih književnosti doživjet će svoje jubilarno dvadeseto izdanje!
Dvadeseto izdanje lijepa je brojka i za festivale puno većih gabarita, a ako Reviju moramo sumirati, probat ćemo ovako: srž Revije malih književnosti je u stalnom približavanju književnosti i jezika koji su nam još uvijek daleki zbog nedostatka prijevoda i malo književnih veza, koji nam se zbog toga čine mali, ali to naravno nisu; na dvadeset izdanja festivala od 2005. godine u Hrvatskoj je mahom prvi put predstavljeno više od dvjesto autorica i autora, koji su u popratnim antologijama prvi put prevedeni na hrvatski jezik.
Dvadeseta Revija, u 2024. godini, kada i klub Booksa slavi svoj 20. rođendan, bila je povod da se osvrnemo, prisjetimo početaka, vratimo se književnosti na Balkanu, ovoga puta dajući joj jasnu i nedvosmislenu tematsku odrednicu: QUEER BALKAN.
Ovoga puta na Reviji malih književnosti i u popratnoj antologiji okupljamo glasove suvremenih queer autora i autorica iz deset balkanskih zemalja – Bosne i Hercegovine, Slovenije, Crne Gore, Bugarske, Srbije, Rumunjske, Kosova, Grčke, Makedonije i Albanije, točno onim kronološkim redoslijedom kako su se od 2005. do 2014. održavale Revije posvećene tim književnostima.
Ovogodišnje selektorice Ivana Dražić i Lara Mitraković ovako komentiraju proces planiranja Revije i antologije: "Kada smo kao selektorice birale autorice i autore za antologiju i Reviju na temu queer književnosti na Balkanu, bilo nam je važno da okupimo različite književne glasove, autorice i autore mlađe i srednje generacije i neupitne književne kvalitete, pisce i spisateljice, pjesnikinje i pjesnike čije se književno, političko i aktivističko djelovanje isprepliću i nadopunjuju. Također, bilo nam je važno pokazati njenu tematsku šarolikost i perspektive koje nužno uključuju ne samo LGBTIQ+, nego i onu širu feminističku, klasnu, ekološku, antikapitalističku perspektivu."
Na razgovorima u Booksi i u popratnoj antologiji predstavit ćemo tekstove: Selme Asotić, Vesne Liponik, Tijane Rakočević, Yordana Slaveykova, Galine Maksimović, Nóre Ugron, Arbëra Selmanija, Vagie Kalfa (piše pod pseudonimom Noa Tinsel), Stefana Alijevikja i Kristija Pinderija, a na Reviji ćemo ugostiti i laureatkinje ovogodišnjeg izdanja književnog izbora "Štefica Cvek", kao i dio žirija.
Revija će trajati od 7. do 10. listopada u Booksi, a program i više informacija slijedi narednih dana!
I Noa Tinsel (Vagia Kalfa) odgovorila je na naša blic pitanja ususret Reviji malih književnosti: QUEER BALKAN.
Blic intervju s Nórom Ugron, pjesnikinjom i aktivisticom iz Rumunjske, čiju poeziju donosimo u antologiji "QUEER BALKAN" u prijevodu Gorana Čolakhodžića.