Revija malih književnosti: Arbër Selmani, Stefan Alijevikj i Vesna Liponik

Foto: Maja Vuković.

Srijeda
13.11.2024.

U nastavku pogledajte snimku razgovora s Arbërom Selmanijem iz Kosova, Stefanom Alijevikjem iz Makedonije i Vesnom Liponik iz Slovenije, koji su gostovali na drugoj večeri Revije malih književnosti: QUEER BALKAN. Razgovor je moderirala Miljenka Buljević.

Arbërovu i Vesninu poeziju te Stefanovu kratku priču pronađite u antologiji QUEER BALKAN, a snimka slijedi!

Vesna Liponik je pjesnikinja i mlada istraživačica u Znanstvenom centru Slovenske akademije znanosti i umjetnosti (ZRC SAZU). Njezinu prvu zbirku poezije Roko razje objavila je Škuc-Lambda 2019. (nominirana za nagradu “Kritičko sito”, nagradu “Veronika” i nagradu Slovenskog sajma knjiga za najbolji književni prvijenac). Njezina druga knjiga Jabk (Jabuke) objavljena je kod istog izdavača 2023. godine (Prangerov izbor 2024.) U 2021. je s performansom faq. nastupila na bijenalu mladih umjetnika Mediterana, te je izdala istoimenu knjižicu. Njezin magistarski rad, Antropomorfizacija: kritička analiza (ne)tropa, dobio je Nahtigalovu nagradu, nagradu fakulteta za najbolji rad. Trenutno je zaposlena kao znanstvena novakinja na Institutu za filozofiju ZRC SAZU i doktorandica je na Poslijediplomskom studiju ZRC SAZU. Surađuje s Za životinje!, udrugom za zaštitu prava životinja i dio je kolektiva Roza_ZRC+.

Arbër Selmani je pisac, novinar, borac za ljudska prava i istraživač koji živi u Prištini. Objavio je četiri knjige, a nagrađivan je i za svoj novinarski i za književni rad. Poezija i proza ​​su mu prevedene na engleski, talijanski, francuski, njemački, norveški, slovenski, turski i srpskohrvatski. Predaje i istražuje queer književnost, a trenutno piše svoju petu knjigu.

Stefan Alijevikj (1991, Gevgelija) diplomirao je na Filološkom fakultetu “Blaze Koneski” u Skopju na Odsjecima za opću i komparativnu književnost i engleski jezik i književnost. Uglavnom piše kratke priče, iako eksperimentira i s drugim proznim oblicima, kao i queer poezijom. Stefan je 2022. godine objavio svoju debitantsku knjigu kratkih priča Večeren avtobus koja je nagrađena u regionalnom izboru za najbolju feminističku i queer književnost “Štefica Cvek” za 2023. godinu. Iste godine knjiga je prevedena na srpski jezik. Stefanova djela zastupljena su u nekoliko književnih časopisa, portala, zbornika i antologija u Sjevernoj Makedoniji i diljem regije.

Možda će vas zanimati
Video
15.11.2024.

Revija malih književnosti - QUEER BALKAN: Kristi Pinderi i Tijana Rakočević

Donosimo snimku razgovora s Kristijem Pinderijem iz Albanije/Kanade i Tijanom Rakočević iz Crne Gore, koji su gostovali na Reviji malih književnosti: QUEER BALKAN.

Video
07.11.2024.

Revija malih književnosti: Noa Tinsel (Vagia Kalfa) i Yordan Slaveykov

Pogledajte snimku razgovora s Vagiom Kalfa iz Grčke i Yordanom Slaveykovim iz Bugarske na Reviji malih književnosti: QUEER BALKAN.

Video
06.11.2024.

Otvaranje Revije malih književnosti: QUEER BALKAN i 'Štefica Cvek' na Reviji

Donosimo snimku s otvorenja Revije malih književnosti, razgovor s članicama žirija "Štefice Cvek" i dijelom ovogodišnjih dobitnica.

Piše: Ivana Dražić

Na blic
06.11.2024.

Galina Maksimović na blic

Galini Maksimović, čija je eksperimentalna drama "Kleomed" objavljena u antologiji "QUEER BALKAN", postavili smo nekoliko blic pitanja.

Piše: Ivana Dražić

Na blic
06.10.2024.

Noa Tinsel (Vagia Kalfa) na blic

I Noa Tinsel (Vagia Kalfa) odgovorila je na naša blic pitanja ususret Reviji malih književnosti: QUEER BALKAN.

Piše: Ivana Dražić

Na blic
05.10.2024.

Selma Asotić na blic

Blic intervju sa Selmom Asotić, pjesnikinjom iz Bosne i Hercegovine, čiju poeziju donosimo u antologiji "QUEER BALKAN".

Piše: Ivana Dražić

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu