Projekt I to je pitanje kulture? usmjeren je na jačanje sustavnog izvještavanja o pristupu i sudjelovanju u kulturi različitih ranjivih skupina s ciljem senzibilizacije javnosti o izazovima s kojima se one suočavaju, ali i afirmacije njihovih kulturnih potreba i povećanja njihove socijalne uključenosti. Projekt pritom fokus stavlja na mlade, slijepe i slabovidne, migrante, siromašne i Rome kao skupine kod kojih se participacija u kulturi prelama na specifične načine. Projektom konkretno želimo povećati kapacitete medijskih radnika za prepoznavanje važnosti pristupa i sudjelovanja u kulturi ranjivih skupina, kao i izazova s kojima se one suočavaju te povećati vidljivost ranjivih skupina u društvu kroz iscrpnu produkciju istraživačkog i analitičkog medijskog sadržaja.
Medijski radnici bit će osposobljavani tijekom sedam dvodnevnih radionica – pet tematskih, posvećenih svakoj od skupina, te dviju posvećenih metodama istraživačkog novinarstva. Radionice će se provoditi u suradnji s ključnim organizacijama koje djeluju u području zaštite i zagovaranja prava ranjivih skupina na koje se projekt fokusira. Tako educirani medijski radnici do kraja provedbe projekta će proizvesti 144 istraživačka i tematska teksta, kao i 30 podcasta na teme povezane sa sadržajem radionica. Sav sadržaj bit će objavljen na portalima Booksa.hr i Kulturpunkt.hr.
Prva faza projekta započinje već u rujnu. Booksa.hr i Kulturpunkt.hr raspisali su poziv za sudjelovanje u dvodnevnoj novinarskoj radionici na temu mladih, koja će se održati u 23. i 24. rujna u prostorijama kluba MaMa (Preradovićeva 18, Zagreb). Radionica je namijenjena medijskim radnicama i radnicima, kao i studenticama i studentima novinarstva, koji će se u njezinu sklopu educirati o mladima kao ugroženoj društvenoj skupini i osposobljavati za istraživačko i analitičko pisanje o problemima s kojima se mladi u Hrvatskoj suočavaju.
Voditelji_ce radionice su Sven Janovski i Ivona Eterović iz Mreže mladih Hrvatske, a teme će obuhvaćati medijske i šire društvene stereotipe o mladima, egzistencijalne probleme mladih, njihovu političku participaciju, obrazovanje, pristup kulturi, mentalno zdravlje te pregled specifičnih podskupina mladih, njihovih karakteristika, problema i potreba. Radionica traje dva dana po 6 sati, uz predviđenu pauzu za ručak koji će osigurati organizatori. Od polaznika_ca se u sklopu procesa edukacije očekuje i sudjelovanje u radionici istraživačkog novinarstva koja će se održati u studenom te proizvodnja sadržaja koji će biti objavljen na jednom od portala.
Prijava treba sadržavati ime i prezime, kratki životopis, kontakt podatke (e-mail, broj mobitela) te primjere novinarskog rada (linkovi ili Word dokumenti). Polaznicima koji dolaze izvan Zagreba organizatori osiguravaju smještaj i putne troškove (javni prijevoz). Prijave šaljite na adresu booksa@booksa.hr s naslovom "Prijava za radionicu" najkasnije do 20. rujna.
Projekt „I to je pitanje kulture?" provode Udruga za promicanje kultura Kulturtreger kao nositelj i Kurziv - Platforma za pitanja kulture, medija i društva kao partner, u razdoblju od 19. kolovoza 2020. godine do 19. kolovoza 2022. godine. Ukupna vrijednost projekta je 1.342.674,05 HRK, a sufinancira ga Europska unija iz Europskog socijalnog fonda u iznosu od 1.141.272,94 HRK.
Više o Europskim strukturnim i investicijskim fondovima možete saznati ovdje, a o Europskom socijalnom fondu na ovoj poveznici
S obzirom na to da rijetki pisci i spisateljice uspijevaju živjeti isključivo od pisanja, za mišljenje o honorarima i uvjetima rada pitali smo autore/ica koji račune plaćaju radeći nešto što s književnošću može imati jedino konceptualne i apstraktne veze.
Čitanje 'Solidarnosti' uvodi nas u neobičnu zbrku identiteta, karakterističnu za socijalizam istočne Europe, neosjetljiv i prividno neokrznut pitanjima rase i rasijalizacije. Tekst Petre Matić.