U suradnji s izdavačem Sandorf održat će se Sandorfov mini maraton koji će predstaviti suvremene europske autore.
Maraton će se odviti u tri etape (u 17, 18 i 19 sati), a moći ćete ih pratiti uživo preko Booksine i Sandorfove Facebook stranice.
A raspored je ovakav:
1. etapa: Izmješteni žanrovi (17:00)
Predstavljene će biti zbirka priča Piramide dana (Daina Opolskaitė, s litavskoga prevela Julija Gulbinovič) te zbirka pjesama Glasgow (Thanos Gogos, s grčkoga prevela Mina Radulović).
Uz autore će sudjelovati Ružica Aščić, Dinko Kreho, Julija Gulbinovič, Ivan Sršen i Matko Abramić.
*
2. etapa: Perspektive vremena (18:00)
Predstavljeni će biti romani Hotel Tišina (Auður Ava Ólafsdóttir, s islandskoga prevela Tatjana Latinović), Na rijekama (Martin Michael Driessen, s nizozemskoga prevela Romana Perečinec) te U sjeni pijetlovog brda (Osvalds Zebris, s latvijskog prevela Santa Domian Zviedre).
Uz autore će sudjelovati Romana Perečinec, Santa Domian Zviedre, Darko Milošić i Ivan Sršen.
*
3. etapa: Surovo doba (19:00)
Predstavljeni će biti grafički roman Surovi grad (Declan Shalvey Et al., s engleskoga preveo Ivan Sršen) te roman Dva brata (Mahir Guven, s francuskoga prevela Nataša Medved).
Uz autore će sudjelovati Dinko Kreho, Ružica Aščić, Ivan Sršen i Matko Abramić.
*
Svi razgovori bit će na engleskom jeziku.
***
Daina Opolskaitė rođena je 1979. godine u Vilkaviškisu na jugozapadu Litve. Diplomirala je litavski jezik i književnost. Knjiga Piramide dana druga je autoričina zbirka kratkih priča, koju su čitatelji čekali čak 18 godina. U nju su ušle priče koje su ranije objavljivane u raznim književnim i kulturnim publikacijama. Prošle su test vremena i dobile visoke ocjene od strane književne kritike. 2018. godine kratka priča Rešetke osvojila je nagradu za litavsku kratku priču – nagradu koja nosi ime književnika Antanasa Vaičiulaitisa, a pripovijetka Dođi preko leda iste je godine nagrađena književnom nagradom Jurgis Kunčinas. 2019. godine zbirka Piramide dana autorici je donijela prestižnu Nagradu Europske unije za književnost.
Thanos Gogos rođen je 1985. u Larisi (Grčka). Osnivač je izdavačke kuće Thraka te urednik istoimenog časopisa, jedan od partnera na međunarodnom projektu rezidencija Odisejevo utočište te suosnivač i direktor pjesničkog festivala Tesalijski Festival Poezije (Πανθεσσαλικό Φεστιβάλ Ποίησης). Objavio je tri zbirke pjesama: Μεταιχμιακή Χαρά (Granična radost, 2013), Γλασκώβη (Glasgow, 2014) i Ντακάρ (Dakar, 2020). Pjesme su mu objavljene u brojnim domaćim i međunarodnim časopisima i antologijama te su prevođene na engleski, ruski, hrvatski, makedonski i slovenski jezik. Sudjelovao je na brojnim festivalima i sajmovima knjiga u Grčkoj i inozemstvu.
U svom petom romanu Hotel Tišina, prevedenom na petnaestak jezika i ovjenčanim najvažnijom skandinavskom književnom nagradom, Nagradom Nordijskog vijeća za književnost, suvremena islandska spisateljica Auður Ava Ólafsdóttir piše o onim velikim pitanjima koja čovjek sebi postavlja, pitanjima o smislu života, o smrti i o ljubavi koja je, u konačnici, najvažnija od svega. Auður Ava piše romane, drame, poeziju i tekstove za pop grupu Milkywhale.
Martin Michael Driessen (1954.), kazališni je redatelj, glumac, prevoditelj i pisac. Prvi roman, Gars, nominiran za književnu nagradu AKO, objavio je 1999. godine. Uslijedili su romani Vader van God (2012.) i Een ware held (2013.), podjednako hvaljeni i od kritike i od čitatelja, i nominirani za književnu nagradu Gouden Boekenuil. Roman Lizzie, napisan u suradnji s pjesnikinjom Liesbeth Lagemaat, objavio je 2015. godine. Knjiga Na rijekama (2016.) bila je nominirana za brojna priznanja, a osvojila je važnu književnu nagradu ECI za djela napisana na nizozemskom jeziku. Djela su mu prevođena na engleski, talijanski, njemački i mađarski jezik.
Osvalds Zebris (1975.) latvijski je pisac i novinar. Za prvu zbirku kratkih priča, Brīvība tīklos, dobio je 2010. Latvijsku nagradu za književnost. Napisao je i tri romana, od kojih je roman U sjeni Pijetlovog brda osvojio Latvijsku nagradu za književnost 2015, a 2017. i Nagradu Europske unije za književnost. Član je Udruženja pisaca Latvije.
Declan Shalvey (1982.) ...umislio da je neka faca, jer crta od kritike priznati grafički roman u nastavcima zvan Injection zajedno s Warrenom Ellisom. Također je crtao stripove Moon King, Deadpool i All Star Batman, misli da je trenutno jako važan, jer piše tekst stripa Deadpool vs Old Man Logan. Kakva budalaština. Grafički roman Surovi grad savršeno pristaje toj budalaštini.
Mahir Guven (1986.) rođen je u Nantesu kao osoba bez državljanstva. Njegovi roditelji, majka Turkinja i otac kurdskog podrijetla, u Francusku su došli kao izbjeglice. Mahir je dobio francusko državljanstvo u dobi od trinaest godina. Odrastao je s bakom u Saint-Sébastien-sur-Loireu, predgrađu Nantesa. Studirao je na Université d'Angers, na pariškom sveučilištu Sorbonne i na Université Paris-Sud 11. Za svoj debitantski roman Dva brata dobio je prestižnu nagradu Prix Goncourt. Trenutno radi kao urednik u časopisu America.
Otkad je Booksa otvorila svoja vrata u siječnju 2004. godine u gostima su nam bile brojne organizacije, umjetnice, izvođači, održale su se stotine tribina, razgovora, okruglih stolova, diskusija, predstavljanja... Mnogo je ljudi koji rade vrlo zanimljive i kvalitetne stvari, ali nemaju svoj prostor gdje bi ih mogli predstaviti i tu na scenu upadamo mi. Možemo besplatno ustupiti prostor, tehniku kojom raspolažemo i pomoć u promociji događanja. No kako je upita jako, jako puno, ne možemo nikako udovoljiti svima, a ima li, ili nema slobodnih termina i kada, saznat ćete ako nam šibnete mail.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.