Drugi od četiri razgovora na kojima će osobe od pera i rječnika podijeliti svoja iskustva boravka na književnim ili prevoditeljskim rezidencijama!
Ovoga puta gosti su Dinko Kreho i Lara Mitraković.
Većina nas koji nismo bili na njima smatra rezidencije divnim plaćenim putovanjem na lijepo i udaljeno mjesto na kome imaš svo vrijeme svijeta samo za svoje pisanje ili prevođenje. Namjera je ovih razgovora saznati koliko je to istina, a koliko pusti sanak, koje preduvjete morate imati da upadnete na to "radno mjesto", a kad ga jednom ugrabite što se od vas očekuje, je li u stvarnosti sve tako obećavajuće, na što sve treba misliti, a koja očekivanja je odmah bolje prekrižiti.
Razgovor će dati dublji uvid u prilike koje su vezane za ideju organiziranja i sudjelovanja u rezidencijalnom boravku: rad u drugačijem kontekstu, interakcija s kulturnom, umjetničkom i društvenom scenom, te kritički osvrt na utjecaj na lokalnu zajednicu i književnu produkciju, kao i poticanje kulturnog turizma.
Dinko Kreho, dugogodišnji Booksin suradnik, sa skupinom Centar za kazalište potlačenih - POKAZ friško boravio je na kolektivnoj rezidenciji u Vetrinjskom dvoru u Mariboru, na poziv tamošnjega KUD-a Transformator. Ovog mjeseca trebao je boraviti u Kući za pisce u Pazinu, a u srpnju u Krokodilovoj Kući za pisce u Beogradu. U razgovoru će se dotaknuti evakuacije iz Maribora uslijed eskalacije epidemijske krize, te o tome kako mu je korona pomrsila planove za cijelu 2020., koju je bio zamislio kao 'rezidencijalnu' godinu.
Lara Mitraković apsolventica je diplomskog studija kroatistike i sociologije i ponosna bodulka. U razgovoru će podijeliti iskustvo sudjelovanja na rezidencijalnom projektu Ulysses' Shelter 2018/2019. godine kada je boravila u Ljubljani, Larissi i na Mljetu, te o žiriranju na istom projektu 2020/2021. godine. Trenutno, igrom slučaja, boravi na privatnoj "rezidenciji" doma u Komiži.
***
Fotografija Lare Mitraković: Marina Jončić.
''Što mi je ovo trebalo?'', zapitaju se često autori i prevoditelji kad se nađu kilometrima od doma, u skroz novom mjestu, gradu, otoku, državi, gdje traže mir i inspiraciju za knjige na kojima rade. O njihovim iskustvima te prilikama i neprilikama u koje zapadaju saznajemo u razgovorima o književnim i prevodilačkim rezidencijama. O čemu se, zapravo, radi, što se krije iza te pomalo gorde imenice "rezidencija" i kako sve te "rezidencijalne" stvari stvarno izgledaju u stvarnosti približit će nam osobe koje su prošle kroz to iskustvo.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.
Booksa u 2024. slavi velikih 20 godina! Kako svi mi volimo okrugle obljetnice, neki od vas vjerojatno će se sjetiti našeg 10. rođendana, koji smo (pro)slavili crowdfunding kampanjom i velikim završnim tulumom.
Za ovaj, 20. rođendan tulumarit ćemo cijelu godinu jer – zašto ne?!