Imate li osjećaj da vam dani prolaze, a vi jedva stignete popiti kavu? Sljedeća gošća na Poetomatu, Kristina Grubiša, očito ima recept kako biti svuda i nigdje u isto vrijeme. Kristina je režiserka, spisateljica, producentica, dobitnica čak četiri Rektorove nagrade (da, četiri!), i još uvijek ima vremena za kavu.
Na ovom ćemo Poetomatu pitati Kristinu: radi li i dok čeka tramvaj; koja je tajna za osvajanje četiri Rektorove nagrade bez da izgoriš; nedostaje li joj jug, što ne valja sa Zagrebom i je li Makarska ipak bolja; kako režirati opere, predstave i filmove, a da pritom ne zaboraviš na kavu s prijateljima, što je pronašla u poeziji, i naravno, koji su joj planovi za budućnost kad je već postigla toliko toga?
Dođite i čujte kako se iz khaosa rađa red, a iz reda – zabava. Bit će riječi o kazalištu, operi, pisanju, ali i o svakodnevnicima umjetnice koja dokazuje da se sve može – samo treba znati kako. A Kristina očito zna.
Kristina Grubiša rođena u Makarskoj 1995. godine, studentica je MA smjera Kazališne režije i radiofonije na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu. Osnivačica je i umjetnička voditeljica Khaos Kolektiva, gdje je producirala i režirala projekte poput drame "Pater Familias", radiodrame "Kako je Zora donijela proljeće" i monodrame "Zapisi iz Sunčeve šume". Na Akademiji je režirala brojne projekte, uključujući "Paklenu naranču" (prvo mjesto na FEST-u u Beogradu) i "Pustu zemlju" T.S. Eliota. Dobitnica je četiri Rektorove nagrade. Profesionalno je režirala predstave poput "Tejp", "Svinje" i "Beštije" (nagrade za mlade glumce). Također je režirala operne projekte, uključujući "Amfitrion" i "La cambiale di matrimonio", te radi kao asistentica režije u operi HNK. Osim kazališta, potpisuje režiju i scenarij za film "Čuvar". Usmjerena je na glazbeni teatar i priprema nove projekte na nezavisnoj i institucionalnoj sceni.
Lara Mitraković (1992.) pjesnikinja je s otoka Visa. Diplomirala je na odsjeku kroatistike i sociologije Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Ima objavljene dvije zbirke poezije: Brojanje pogrešaka (Matica hrvatska Karlovac, 2016.) za koju je osvojila nagradu Grada Karlovca Zdravko Pucak i Dva puta za jug (Fraktura, 2019.). Pjesme su joj prevedene na rumunjski, slovenski, slovački, grčki, češki, francuski i engleski. Voli sladoled, šljokice, more, glazbu i Zagreb u jesen.
Program udruge Kulturtreger podupiru Grad Zagreb, Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske i Zaklada Kultura nova.
Sigurni smo da vas dok sjedite zamišljeni nad zbirkom poezije muče brojna pitanja. Što je bilo prije – pjesnik ili pjesma? Koja zbirka pjesama najbolje ide uz koji dio dana? Je li pjesmu lakše napisati u krevetu ili na plaži? Nova Booksina pjesnička tribina Poetomat sigurno vam neće dati odgovor ni na jedno od ovih pitanja, a možda će vam ih dati i previše na neka druga. Osim što je piše, našu Laru Mitraković zanimaju dosta bizarne stvari u poeziji, pa će s mladim afirmiranim i neafirmiranim pjesnikinjama i pjesnicima razgovarati o njihovom stvaralaštvu, životu, nadanjima, ljubavima, hobijima, čudnim navikama i ukusima.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.