23.10.2024. u 18:00 @ Booksa

DramaQueen_dijaloške kazališne večeri: žensko prijateljstvo

Ponedjeljak
14.10.2024.


„Da mi nisi prijateljica, ne bih znala tko sam…“ (Divni svijete, gdje si, Sally Rooney)


Nakon ljetne stanke kazališna tribina Drama Queen u svom jesenskom izdanju donosi temu ženskog prijateljstva. Za tu će se priliku voditeljici tribine Nori Čulić Matošić pridružiti Mina Milošević, dramaturginja i spisateljica koja živi i radi u Beogradu. 
Program tribine i dramski primjeri uvelike će se oslanjati na Minin diplomski rad „Motiv ženskog prijateljstva u savremenoj srpskoj drami“ za koji je dobila nagradu Katedre za dramaturgiju „Profesor Boško Milin“ Fakulteta dramske umjetnosti u Beogradu. U radu polazi od komparativne analize tri drame: Pomarandžina kora Maje Pelević, Kako je dobro videti te opet (Moja ti) Olge Dimitrijević i Kao i sve slobodne djevojke Tanje Šljivar. Motiv prijateljstva između ženskih likova u ovim dramama javlja se između različitih generacija – od tinejdžerki, preko žena u tridesetim i četrdesetim, do njihovih sedamdesetih godina. U svim trima dramama žensko prijateljstvo ima ključan faktor emancipacije junakinja, bilo da je riječ o bliskom, iskrenom prijateljstvu kao sigurnom prostoru, ili u slučaju toksičnog odnosa koji perpetuira patrijarhalnu žensku socijalizaciju koje također, kroz kritičko oko, omogućuje emancipaciju junakinja. Kako definirati žensko prijateljstvo, razlikuje li se ono od muškog i zašto je tome tako? Kakvu sliku prijateljstva prikazuju ove drame i što nam to govori o društvu, ali i nama samima? Koliko je tema prijateljstva i zdravih međuljudskih odnosa danas prisutna u dramskoj književnosti i/li na pozornici i zašto su nam te teme važne? 
Osim gore spomenutih drama, u razgovoru će biti riječ i o Mininoj drami Lizistrati prema motivima Aristofanove komedije. Njezina suvremena obrada antičke komedije u svoje središte stavlja temu aktivizma i pitanja koja se tiču njegove mikrorazine: može li pidžama party biti dio revolucije? Ima li mjesta „banalnosti“ u aktivističkim i feminističkim pokretima? Jesmo li doista došli do točke u povijesti kada je odmor – otpor? Odgovore na pitanja saznajte u ugodnoj i zabavnoj diskusiji dviju prijateljica.


Mina Milošević (1998, Požarevac, Srbija) kazališna je teoretičarka, dramaturginja, spisateljica i scenaristica. Završila je dramaturgiju, a potom diplomirala teoriju dramskih umetnosti i medija na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu na temu motiva ženskog prijateljstva u suvremenoj srpskoj drami. Trenutno je na doktorskim studijama teorije dramskih umetnosti i medija. Dramaturginja je predstava Dr Auslander (Made for Germany) (BITEF festival, Jugoslovensko dramsko pozorište), Obraćanje naciji (Atelje 212), Orlando (Narodno pozorište u Beogradu), i Negotiating Peace (Qendra Multimedia, Oda Theatre) i Fedrina ljubav (Bitef teatar). Autorica je drama: Lizistrata (BITEF polifonija) i Ibzenove aveti (Beogradsko dramsko pozorište) čija je i dramaturginja. Suautorica je scenarija za strip Feministička utopija (Centar za ženske studije), scenarija za dokumentarni film Kako se kuvala studentska borba (Dom kulture Studentski grad) i kratki igrani film Džimi plovi daleko (r. Tamara Broćić). Aktivno piše kazališne kritike za online portal SEEStage, a pisala je o kazalištu i filmu za časopise: Scena, Teatron, Iz Off-a, Alternative i portal Mašina te vodila emisiju Radio Nezavisna. Bavila se studentskim aktivizmom i aktivizmom za pravo na dom (Združena akcija Krov nad glavom).

Program uređuje i vodi Nora Čulić Matošić.

Svi prije ili kasnije završe u Booksi.
#booksinih20
 
Program podupiru Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Grad Zagreb i Zaklada Kultura nova.

 

DramaQueen: dijaloške kazališne večeri

Tribina DramaQueen: dijaloške kazališne večeri zamišljena je kao ciklus razgovora o drami i kazalištu, a inspirirana je traktatom Rapsodija teatra francuskog filozofa Alaina Badioua koji kazalište zamišlja kao prostor poticanja proizvodnje misli kao takve, a ne puke reprodukcije mišljenja. Polazeći od nekoliko polja interesa objedinjenih u tematske cjeline, svaka će se tribina pozabaviti izabranim dramskim tekstovima, izvedbenim izazovima i recentnom domaćom i regionalnom kazališnom produkcijom.

Tribinu koncipira i moderira Nora Čulić Matošić, apsolventica komparativne književnosti, kazališna kritičarka (Kulturpunkt.hr, SEEStage.org, Vijenac, Theatralia) i, u slobodno vrijeme, glumica amaterske sekcije Teatar K.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu