21.09.2024. u 11:00 @ Booksa

Filmsko Čitateljski klub: 'Uvijek postoji sutra'

PixHere.com
Petak
06.09.2024.

Krećemo novu sezonu filmsko čitateljskih susreta: čitamo Zabranjenu bilježnicu Albe Cespedes i gledamo film Uvijek postoji sutra Paole Cortellesi.


Razgovarat ćemo o talijanskom filmu Uvijek postoji sutra (C'è ancora domani, Paola Cortellesi, 2023.), povijesnoj obiteljskoj drami s mnoštvom humornih elemenata, redateljskom prvijencu proslavljene glumice koja igra i glavnu ulogu Delije te najgledanijem filmu apeninskih kina u protekloj godini. Ovo postmodernističko poigravanje konvencijama talijanskog neorealizma, jedne od prijelomnih stilskih formacija filmske povijesti (vrhunca realističkih i začetka modernističkih tendencija), s nevjerojatnom se lakoćom, smijehom i bogatom paletom živopisnih likova hvata u koštac s ozbiljnim temama položaja žene, patrijarhata i obiteljskog života na pozadini razmjernog siromaštva poslijeratnog Rima.


Filmu supostavljamo Zabranjenu bilježnicu Albe de Céspedes u prijevodu Antonije Radić (Oceanmore, 2022.), intimnu ispovijest još jedne Rimljanke, supruge, majke i službenice Valerije koja početkom 1950-ih dnevnički okuplja raščaravajuće misli o građanskoj egzistenciji, braku, odgoju i prijateljstvu. Kako se ovoga puta ne radi o adaptaciji, Uvijek postoji sutra i Zabranjenu bilježnicu sljubljujemo temeljem dijeljenog kronotopa i promišljene „ženske“ fokalizacije.

Klub moderira Silvestar Mileta.

 

 

Svi prije ili kasnije završe u Booksi.
#booksinih20
Program podupiru Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Grad Zagreb i Zaklada Kultura nova.

Filmsko-čitateljski klub

Koliko ste puta zapleli u rasprave oko toga je li bolji film ili knjiga prema kojoj je snimljen? Popularno mišljenje kaže da je adaptacija rijetko tako dobra kao original na kojem se temelji, međutim, nije rijetko da naiđemo na primjere u kojima nas književni i filmski tekst svaki na svoj način podjednako oduševe. Što čini dobru adaptaciju – vjernost predlošku ili sloboda interpretacije? Je li važno rekreirati priču ili je dovoljno preuzeti neki element da bi ono što nas je osvojilo u jednom funkcioniralo i u drugom mediju? O svemu tome raspravljamo u filmsko-čitateljskom klubu, zajedničkom pothvatu Bookse i Kina Kinoteka, u kojem spajamo naše dvije velike ljubavi – književnost i film. Klub moderira voditelj filmskih programa kina Kinoteka Mario Kozina.

20 godina Bookse, 20 godina književnosti na drugačiji način!

Booksa u 2024. slavi velikih 20 godina! Kako svi mi volimo okrugle obljetnice, neki od vas vjerojatno će se sjetiti našeg 10. rođendana, koji smo (pro)slavili crowdfunding kampanjom i velikim završnim tulumom.

Za ovaj, 20. rođendan tulumarit ćemo cijelu godinu jer – zašto ne?!

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu