Na sljedećem susretu Filmsko-čitateljskog kluba razgovarat će se o motivima koji nas potiču na čitanje i pisanje.
U fokusu sljedeće sesije stoga je Život jahača u trenutku skoka konja preko prepone, zbirka eseja filmskog i književnog kritičara Dragana Juraka, koja je u proljeće ove godine izašla u izdanju kuće Disput. Jurakova zbirka može se čitati kao subjektivna povijest književnosti, u kojoj analizirajući romane u rasponu od Dostojevskog, Pasternaka i Nabokova do Patricije Highsmith i Elene Ferrante govori o nizu osobnih tema: odrastanju, roditeljima, braku, razvodu i ljubavi.
Ovaj jedinstven, iskren i snažan spoj autorefleksije i umjetničke kritike potaknuo je temu sljedeće sesije - Zašto čitamo, zašto pišemo. Rasprava grupe poslužit će kao uvod u razgovor s Draganom Jurakom koji će se održati u kinu Kinoteka u utorak, 8. prosinca u 19 sati. Program će započeti čitanjem Jurakova novijeg eseja inspiriranog filmom Osuđenik na smrt je pobjegao (1956), u kojem ovo glasovito djelo Roberta Bressona dovodi u vezu s filmski dramatičnom pričom iz obiteljske povijesti, čije su mjesto radnje kino Kinoteka i njegova okolica. Esej će uživo pročitati kazališni i filmski glumac Dado Ćosić, a uskoro će biti objavljen i u sklopu online filmskog magazina Kino teka na stranici kina. Program će moderirati voditelj grupe, Mario Kozina.
Program u dvorani kina Kinoteka održat će se u skladu s važećim epidemiološkim preporukama. Ulaz je besplatan, uz obvezno preuzimanje ulaznica zbog vođenja evidencije.
Svi ste pozvani na razgovor i raspravu!
O sudjelovanju i slobodnim mjestima na čitateljskom klubu saznajte na mailu: booksa@booksa.hr.
Evo što je filmsko-čitateljska grupa dosad pročitala i pogledala:
Paljevina koliba, Haruki Murakami, i Izgaranje, Lee Chang-dong
Priča tvog života, Ted Chiang, i Dolazak, Denis Villeneuve
In Another Country, David Constantine, i 45 godina Andrew Haigh
Kratki izlet, Antun Šoljan, i Kratki izlet, Igor Bezinović
Varalice, Sarah Waters, i Sluškinja, Park Chan-wook
Koliko ste puta zapleli u rasprave oko toga je li bolji film ili knjiga prema kojoj je snimljen? Popularno mišljenje kaže da je adaptacija rijetko tako dobra kao original na kojem se temelji, međutim, nije rijetko da naiđemo na primjere u kojima nas književni i filmski tekst svaki na svoj način podjednako oduševe. Što čini dobru adaptaciju – vjernost predlošku ili sloboda interpretacije? Je li važno rekreirati priču ili je dovoljno preuzeti neki element da bi ono što nas je osvojilo u jednom funkcioniralo i u drugom mediju? O svemu tome raspravljamo u filmsko-čitateljskom klubu, zajedničkom pothvatu Bookse i Kina Kinoteka, u kojem spajamo naše dvije velike ljubavi – književnost i film. Klub moderira voditelj filmskih programa kina Kinoteka Mario Kozina.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.