Na sljedećem susretu Booksina filmsko-čitateljskog kluba razgovaramo o poetskom, na atmosferi, simbolici i psihosocijalnoj karakterizaciji zasnovanom, topološki jedinstvenom, a kronološki "raščetvorenom" romanu Proslava, Damira Karakaša (OcenMore, 2019) i njegovoj istoimenoj ekranizaciji red. Bruno Anković, (Eclectica, 2024) koja je nakon premijere u Karlovim Varima i pobjede u Puli stigla u domaća kina. U kojoj se mjeri adaptacija pridržavala predloška čiji se fatalistički prikaz refleksije podneblja i krajnje bijede na pojedinca ukotvio između fikcije i zbilje, a u kojoj mu je scenarističkim, režijskim te naročito snimateljskim (Aleksandra Pavlovića) i montažnim (Tomislav Stojanović) intervencijama pridodala nova značenja?
Klub moderira: Silvestar Mileta
Koliko ste puta zapleli u rasprave oko toga je li bolji film ili knjiga prema kojoj je snimljen? Popularno mišljenje kaže da je adaptacija rijetko tako dobra kao original na kojem se temelji, međutim, nije rijetko da naiđemo na primjere u kojima nas književni i filmski tekst svaki na svoj način podjednako oduševe. Što čini dobru adaptaciju – vjernost predlošku ili sloboda interpretacije? Je li važno rekreirati priču ili je dovoljno preuzeti neki element da bi ono što nas je osvojilo u jednom funkcioniralo i u drugom mediju? O svemu tome raspravljamo u filmsko-čitateljskom klubu, zajedničkom pothvatu Bookse i Kina Kinoteka, u kojem spajamo naše dvije velike ljubavi – književnost i film. Klub moderira voditelj filmskih programa kina Kinoteka Mario Kozina.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.
Booksa u 2024. slavi velikih 20 godina! Kako svi mi volimo okrugle obljetnice, neki od vas vjerojatno će se sjetiti našeg 10. rođendana, koji smo (pro)slavili crowdfunding kampanjom i velikim završnim tulumom.
Za ovaj, 20. rođendan tulumarit ćemo cijelu godinu jer – zašto ne?!