Page arrow
01.06.2022. u 18:00 @ Booksa

'Fragmenti za studije o umetničkim organizacijama' - razgovor i promocija knjige

Large 1.6. 17.7.  1
Petak
20.05.2022.

Fragmenti za studije o umetničkim organizacijama je suradnička istraživačka radna grupa koju je pokrenuo kuda.org u okviru projekta Umetnička organizacija (pregled istorijskih praksi kroz XX vek do danas), koja od 2020. godine okuplja stručnjake vezane za istraživanje pojave samoorganiziranih umjetničkih grupa/kolektiva u jugoslavenskom i postjugoslavenskom prostoru. Putem zajedničkog čitanja i pisanja, grupnih online susreta i javnih razgovora, grupa je ponudila dodatno čitanje materijala nastalog tijekom dvogodišnjeg istraživanja za projekt Umetnička organizacija, uključujući serije intervjua s akterima samoorganizirane umjetničke scene i analitičkih tekstova proisteklih tijekom projekta.

Kao rezultat rada grupe objavljena je publikacija Fragmenti za studije o umetničkim organizacijama koja sadrži tekstove: Ane Vilenice, Line Džuverović, Milice Pekić, Stevana Vukovića, Andreja Mirčeva, Leile Topić i Ane Peraice.
Sudionici: Darija Medić, umjetnica, radnica i edukatorica u kulturi, Leila Topić, kustosica, voditeljica Zbirke medijske umjetnosti i Zbirke fotografije, MSU Zagreb, Zoran Pantelić, umjetnik i urednik programa kuda.org. Moderacija: Ana Kovačić (WHW).
Muzički impro session: kuda.org & lokalna podrška: Igor Pavlica, Damir Prica - Capri i Ivan Marincel.
 
Umetnička organizacija je dugoročni istraživački projekt kuda.org pokrenut 2017. godine s povjesničarom umjetnosti Stevanom Vukovićem iz Beograda, koji je u svojoj razvojnoj fazi uključio i teoretičarke i povjesničarke umjetnosti iz Pančeva, Beograda i Splita, Anu Vilenicu, Dariju Medić, Milicu Pekić i Anu Peraicu.
Uz publikaciju, radne grupe, serije razgovora Vektori kolektivne imaginacije u umetnosti, dokumentacijskog arhiva, dio projekta Umetnička organizacija čini i video arhiva s razgovorima kolektiva koji su svoju praksu realizirali kroz grupni umjetnički rad. Koristeći suvremene alate za zajedničko čitanje, razgovor i analizu, Fragmenti za studije o umetničkim organizacijama zamišljeni su kao proces otvaranja prostora pisanja kao prostora nadogradnje i hiperteksta, prostora umrežavanja kolektivnih komentara u format suprotan od autoritativnog linearnog modela teorijske analize. Kroz debatu o oblicima samoorganiziranja u sferi kulture, teorije i umjetnosti, ovaj proces i sam razvija kolaborativne modele za doprinos teorijskoj analizi umjetničkih praksi.
Osmišljen kao uvod u istraživanje načina (samo)organiziranja, grupnog djelovanja i uvjeta rada (kolektivne produkcije) „izvaninstitucionalnih“ umjetničkih praksi u jugoslavenskom i postjugoslavenskom prostoru, projekt je u svojoj osnovi inicirao nove poglede i čitanja, o udruživanju, zajedničkom autorstvu, kolaborativnim procesima, liderstvu, identitetskom aspektu, anonimnosti i uvjetima rada i ujedno doprinosi sadašnjem trenutku i propitivanju uloge organizacija civilnog društva kao potencijalno progresivnog mjesta politike i suvremene umjetnosti.
Umetnička organizacija je dio šireg projekta Vektori kolektivne imaginacije na kojem kuda.org iz Novog Sada sarađivao sa partnerima: Multimedijalni institut mi2 i Kulturtreger-Booksa , Zagreb (HR); Glänta Gothenburg (SE); Kontrapunkt , Skopje (MK) i Berliner Gazette , Berlin (DE). Projekt je podržan od strane Europske komisije kroz program Kreativna Europa od rujna 2018. do rujna 2020. godine, uz podršku FFAI i lokalnu programsku podršku Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i Gradske uprave za kulturu Grada Novog Sada.
Razgovor je dio programa platforme Zajednice učenja koja okuplja pet organizacija: Što, kako i za koga / WHW i Živi atelje Dajht Kralj (Zagreb), kuda.org, (Novi Sad), Neue Nachbarschaft / Moabit e.V. (Berlin), State of Concept Athens (Atena) s ciljem razmjene programa nezavisne i suvremene umjetničke produkcije u kojoj je naglašeno neformalno umjetničko obrazovanje.
 
Naslovna fotografija: kuda.org archive projects Lost&Found & Art Organisation.
 
Programe Bookse u parku podupiru Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Grad Zagreb, Turistička zajednica grada Zagreba i Zaklada Kultura nova.
 

Booksa u parku 2022

Stiglo je naše omiljeno godišnje doba, počinje Booksa u parku!

U idućih 6 tjedana, od 1.6. do 17.7., večeri ćemo provoditi uz kulturno-umjetnički program nastao u suradnji s našim posjetiteljima, brojnim organizacijama, umjetnicima i susjedstvom, volonterima i volonterkama. Preko dana plato ispred Bookse bit će veliki zeleni dnevni boravak za sve vas koji želite pisati i učiti uz kavu i tradicionalni Booksin domaći ledeni čaj, a ako želite napraviti predah uz knjigu, uvijek možete naći neku na našim policama. Večer je rezervirana za najnoviju suvremenu književnu i kulturno-umjetničku produkciju, za druženja s piscima i spisateljicama i inspirativne razgovore u čitateljskim klubovima.

S nama su i ove godine najbolji književni festivali te će svoje goste predstaviti Festival europske kratke priče, Sandorfov mini maraton, Versopolis, Prvi prozak na vrh jezika, LitLink. I Booksina glazbena publika imala je svojih želja pa ćemo na Škrabici slušati snažne glasove naše indie scene – Ninu Bajsić i Dimitrija Dimitrijevića.

Subote su rezervirane za dječji matine program, čitat ćemo skupa, crtati s autorima i autoricama Oaza Books, pričati priče uz Punu kuću priča.

Svoj spisateljski talent predstavit će i polaznici i polaznice radionica pisanja poezije i proze kod Dorte Jagić i Zorana Ferića, a uz pomoć Ivane Bodrožić razigravat će svoje talente i sudionici Raspričavanja. Vigor i Martin, voditelji Učitavanja, već biraju mlade poetske snage koje će predstaviti svoj rad.

Sve detalje pronađite na linku!

Park ispred Bookse pulsirat će u kvartovskom duhu koji kontinuirano raste i jača. Još jednom hrlimo ususret ljetu s Booksom u parku: s kvartom i za kvart! 

Programe Bookse u parku podupiru Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Grad Zagreb, Turistička zajednica grada Zagreba i Zaklada Kultura nova.

Programe Bookse u parku podupiru Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Grad Zagreb, Turistička zajednica grada Zagreba i Zaklada Kultura nova.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu