Foto: Sanja Junaković.
U Booksi je predstavljena knjiga Život umjetnosti - poprečne linije brige (Maska, MaMa, Booksa, 2024.) Bojane Kunst, koja se bavi odnosom umjetnosti i brige. S Bojanom je o knjizi razgovarao Petar Milat.
Knjiga Život umjetnosti - poprečne linije brige opisuje brojna protuslovlja života umjetnosti, napose umjetnosti koja se bavi stanjem svijeta, ekološkom krizom i suvremenim prekarnim životima i koja svjedoči o patnji drugih. Briga ne potkopava materijalne prakse, ne dovodi u pitanje produkcijske i ekonomske procese umjetnosti, nego se često održava samo kao rastezljiva retorička i performativna moć koja čuva postojeće vrijednosti, čineći ih samo nešto boljim. Veliki broj umjetničkih djela i umjetničkih okružja ima problema s disproporcijom brige, što im onemogućuje da se suoče s vlastitim empatičnim i tjelesnim privilegijem, odnosno s mjestom iz kojega mogu iskazati i pokazati svoju brigu. Takve disproporcije su tijesno povezane s modernom kolonijalnošću, koja još traje, pa i s kapitalističkim načinom upravljanja i vrednovanja umjetnosti.
O svemu ovome detaljnije u snimci u nastavku!
Bojana Kunst je filozofkinja, dramaturginja i teoretičarka suvremenih scenskih umjetnosti. Od 2012. godine redovita je profesorica na Institutu za primijenjene teatarske znanosti na Sveučilištu Justusa Liebiga u Gießenu, gdje vodi međunarodni magistarski program Koreografija i performans. Nakon doktorskog studija iz estetike bila je postdoktorska istraživačica na Sveučilištu u Ljubljani i na Sveučilištu u Antwerpenu, a bila je i gostujuća profesorica na Sveučilištu u Hamburgu. Njezina istraživanja usmjerena su prvenstveno na preplitanja poetskih i političkih procesa stvaranja u plesu, performansu i vizualnoj umjetnosti. U svojim djelima spaja filozofsku refleksiju, praktično dramaturgijska i umjetničko-istraživačka iskustva i teoriju umjetnosti. Autorica je knjiga i članaka prevedenih na brojne jezike.
Pogledajte snimku predavanja Abdouliea Jobea o afričkom futurizmu!
Lara Mitraković na ovom je izdanju Poetomata razgovarala sama sa sobom! Kako je sve to izgledalo, što Lara pita, a što odgovara, saznajte u snimci!
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.