Zašto je književnost bitna, zašto pamtimo ili ne pamtimo lektiru, koliko se zapravo iz te lektire, ali i generalno knjiga koje smo pročitali sjećamo razgovarali smo s Lukom Ostojićem, koji nam je stigao kao doktorand na Odsjeku za komparativnu književnost Filozofskog fakulteta u Zagrebu, gdje radi kao asistent na projektu „Pamćenje (o) književnosti u svakodnevici“.
U tom svojstvu s njim je Matija Prica razgovarao o ulozi i važnosti književnosti te zašto je njega privukao empirijski pristup književnosti; koliko toga što smo pročitali zapamtimo, te o čemu ovisi ono što ćemo upamtiti. Detalji u snimci koja slijedi!
Razgovor se odvio u sklopu tribine Književna perspektiva koju vodi književni kritičar Matija Prica. Tribina je zamišljena kao razgovor o fenomenima koji ulaze u fokus književnika i književnica koji trenutno stvaraju te pokušava dati odgovor na pitanja što je to što definira kontekst suvremene književnosti, koji fenomeni ulaze u fokus književnog stvaralaštva te zbog čega. Tribina se tako bavi specifičnim književnim fenomenima poput književnih škola, pravaca ili stilova koji se javljaju u suvremenom stvaralaštvu te društvenim fenomenima relevantnim za književnost poput samog čitanja, ekoloških tema ili tema migracija koje su aktualne u suvremenom životu.
Program podupiru Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Grad Zagreb i Zaklada Kultura nova.
Na tribini se nastojalo sagledati poziciju i funkciju književnog kanona danas, sudjelovali su Nađa Bobičić, Tomislav Brlek i Mirnes Sokolović, a moderirao je Matija Prica.
Tribina je organizirana u okviru radionice "The Political Novel through the Lens of Gender" i projekta "The Cartography of the Political Novel in Europe".
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.