U nastavku pročitajte blic intervju s Vesnom Liponik, pjesnikinjom i istraživačicom iz Slovenije, čiju poeziju donosimo u antologiji QUEER BALKAN u prijevodu Paule Ćaćić. Vesna će na Reviji malih književnosti: QUEER BALKAN gostovati 8. listopada u 20h.
Možete li se opisati u 3 riječi?
Ovo je nemoguće.
Kako biste opisali vašu poeziju koja je prevedena u antologiji QUEER BALKAN?
Vrlo grubo rečeno: neizbježno je fundamentalno intersekcijska, prelazi polje erotskog, zatim se nakratko dotiče queer ekologije i homofobije, pokušava biti antikapitalistička, nastavlja s odnosima čovjeka i životinje, i vraća se na erotsko.
Što za vas znači pojam queer?
Radikalno preispitivanje, uznemiravanje, miniranje binarne logike, koje remeti cis-hetero-patrijarhalni kapitalistički poredak koji se temelji isključivo na vladanju i nasilju.
A queer književnost?
Najbolji dio književnosti, koji polazi od politizacije, queer podrazumijeva ne samo LGBTIQ+ domenu, već suštinski antikapitalističku, antiimperijalističku i ekološki osjetljivu.
Koliko je queer književna scena u Sloveniji?
Vrlo živopisno queer. Iskreno rečeno, najzanimljiviji dio naše književne scene, a ujedno i najsnažniji, najpronicljiviji, politički osviješten i najprecizniji.
Zašto pišete?
Ne mogu ne pisati.
Koji je najbolji i najgori savjet za pisanje koji ste ikada dobili?
Pustiti pjesmu da radi što želi.
Da prestanem pisati, zato što već ima previše riječi na svijetu.
Što čitate u posljednje vrijeme?
Godzilla mon amour!
Moje posljednje (iz ljubavi i čistog užitka) štivo bili su prvi ikada (možete li zamisliti!) engleski prijevodi originalnih romana o Godzilli, apsolutni anti-nuklearni klasici svih vremena: Godzilla i Godzilla Raids Again (1955.) Shigerua Kayame.
Vesna Liponik je pjesnikinja i mlada istraživačica u Znanstvenom centru Slovenske akademije znanosti i umjetnosti (ZRC SAZU). Njezinu prvu zbirku poezije Roko razje objavila je Škuc-Lambda 2019. (nominirana za nagradu “Kritičko sito”, nagradu “Veronika” i nagradu Slovenskog sajma knjiga za najbolji književni prvijenac). Njezina druga knjiga Jabk (Jabuke) objavljena je kod istog izdavača 2023. godine (Prangerov izbor 2024.) U 2021. je s performansom faq. nastupila na bijenalu mladih umjetnika Mediterana, te je izdala istoimenu knjižicu. Njezin magistarski rad, Antropomorfizacija: kritička analiza (ne)tropa, dobio je Nahtigalovu nagradu, nagradu fakulteta za najbolji rad. Trenutno je zaposlena kao znanstvena novakinja na Institutu za filozofiju ZRC SAZU i doktorandica je na Poslijediplomskom studiju ZRC SAZU. Surađuje s Za životinje!, udrugom za zaštitu prava životinja i dio je kolektiva Roza_ZRC+.
Donosimo snimku razgovora s Arbërom Selmanijem iz Kosova, Stefanom Alijevikjem iz Makedonije i Vesnom Liponik iz Slovenije, koji su gostovali na prvoj večeri Revije malih književnosti: QUEER BALKAN.
Galini Maksimović, čija je eksperimentalna drama "Kleomed" objavljena u antologiji "QUEER BALKAN", postavili smo nekoliko blic pitanja.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.