Na blic intervju ususret Reviji malih književnosti: QUEER BALKAN posjeli smo crnogorsku spisateljicu i pjesnikinju Tijanu Rakočević. U antologiji QUEER BALKAN čitat ćemo njezine dvije kratke priče: Bi i Rodi me.
Možete li se opisati u tri riječi?
Mačka prekomjerne težine.
Kako biste bez sažimanja opisali vašu kratke priče objavljene u antologiji QUEER BALKAN?
Dvije udane žene u strogo patrijarhalnom crnogorskom društvu u prošlom stoljeću odlučuju voditi ljubav jedna s drugom u polju. Što bi moglo poći po zlu?
Što za vas znači pojam queer?
Ono neobično, živo, svih boja.
A queer književnost?
Književnost o raznolikosti ljudske prirode, što znači: sama književnost.
Koliko je queer književna scena u Crnoj Gori?
Toliko queer da bi poznati citat iz Černobila "not great not terrible "mogao zvučati kao "not queer, not heteronormative".
Zašto pišete?
Da oca učinim ponosnim. Nisam uspjela.
Koji je najbolji i najgori savjet za pisanje koji ste ikada dobili?
Najbolji: piši, ionako će doći kraj svijeta. Najgori: piši, ionako će doći kraj svijeta.
Što čitate u posljednje vrijeme?
Etikete na bocama šampona. I Nadine Gordimer.
Tijana Rakočević, pjesnikinja, esejistkinja, prozna i dramska spisateljica, rođena je 1994. godine u Podgorici. Doktorantkinja je na Filološkom fakultetu u Nikšiću (Odsjek za crnogorski jezik i južnoslovenske književnosti). Stipendistkinja je Crnogorske akademije nauka i umjetnosti za 2016/17. godinu i bavi se znanstvenim radom. Objavila je zbirku poezije Sve blistavi kvanti i zbirku kratkih priča Intimus, a u pripremi je i dramski komad Admiral. Njeni radovi – eseji, pjesme i priče, prevedeni na nekoliko svjetskih jezika ili u originalu – mogu se naći u domaćoj i međunarodnoj književnoj periodici. Zamjenica je glavnog urednika u izdavačkoj kući Fokalizator. Godine 2023. proglašena je dobitnicom prestižne nagrade Centralnoevropske inicijative za pisce (CEI), Crnogorsko narodno pozorište dodijelilo joj je najznačajniju bijenalnu nagradu za dramski tekst u Crnoj Gori (2022), a osvojila je i drugu nagradu na međunarodnom natječaju za najbolju priču euromediteranskog regiona “A Sea of Words”, koji tradicionalno, u suradnji s Fondacijom “Anna Lindh”, organizira Europski institut za Mediteran (Barcelona). Dobitnica je i nagrade za najbolju kratku priču u Crnoj Gori za 2019. godinu, u organizaciji Podgorica art festivala, prve nagrade na natječaju Instituta Goethe iz Zagreba za najbolju pjesmu na temu pitke vode (2021) i treće nagrade na natječaju Američkog ugla za najbolju priču inspiriranu životom i radom američkih književnica (»Granica«, 2021). Autorica je najbolje bihorske priče (2020) i najbolje queer priče regije (2021).
Donosimo snimku razgovora s Nórom Ugron iz Rumunjske i Selmom Asotić iz Bosne i Hercegovine, koje su gostovale na Reviji malih književnosti: QUEER BALKAN.
Pogledajte snimku razgovora s Vagiom Kalfa iz Grčke i Yordanom Slaveykovim iz Bugarske na Reviji malih književnosti: QUEER BALKAN.
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.