Booksina filmska sekcija (BFO) jedna je od najživahnijih, ali zahvaljujući upornom favoriziranju književnih politika (kao da je književnost početak i kraj svega) i jedna od najzanemarenijih sekcija. Najskandaloznije od svega je što BFO do dana današnjeg još nije dobio prostor unutar samog kombinata, već se moraju sastajati na klupicama u parkiću! Kako je to sastančiti po nesnosnim vrućinama ili recimo ovih prosinačkih dana kada temperatura nerijetko pada i na +10 celzija – teško je i zamisliti.
Samo ilustracije radi - Booksin odjel za islandski jezik (BOZIJ) ima na raspolaganju 70 kvadratnih metara klimatiziranog prostora, Booksini hungaristi (BH) rade u tri ureda ukupne površine preko 120 kvadrata plus na raspolaganju imaju teretanu i apartman na Pagu! O raskoši drugih brojnih odjela bolje je ne govoriti.
Usprkos siromaštvu i posvemašnje zanemarenosti, BFO je zasukao rukave i odabrao ponajbolje filmove za 2019. Jasno, nije se pogledalo sve što se možda trebalo, niti su baš svi filmovi iz 2019. (ima barem dva iz 2018.), ali od onoga što se jest pogledalo ovo je najbolje. Slikopisno biserje!
The Wild Pear Tree (Nuri Bilge Ceylan)
Turski režiser Nuri Bilge Ceylan godinama je već u samom europskom vrhu, dobio je blizu stotinu nagrada na raznim filmskim festivalima širom svijeta, a njegov posljednji film – The Wild Pear Tree, priča o mladom piscu Sinanu čija prva knjiga tek treba ugledati svjetlo dana i njegovom odnosu s ocem, možda je i najbolji Ceylanov rad do sada. Nemojte da vas uplaši to što film traje 188 minuta, jer ovo je jedna od najljepših filmskih razglednica koju smo vidjeli. Kad smo već kod Ceylana, svesrdno preporučujemo i Winter Sleep (2014), Once Upon a Time in Anatolia (2011), Three Monkeys (2008) i tako redom.
Parasite (Bong Joon Ho)
Pedesetogodišnjeg južnokorejskog majstora vjerojatno najbolje poznajete po filmu Memories of Murder (2003), a sada ćete ga znati i po Parazitu. Ovo je film o kojemu svi pričaju, privukao je pažnju kritike, filmskih sladokusaca, ali i najšireg pučanstva. Četveročlana siromašna obitelj na rubu je oskudice, nezaposleni su i da bi preživjeli prisiljeni su improvizirati. Kada najstarijeg sina prijatelj preporuči imućnoj obitelji Park, ovaj to objeručke prihvati lažno se predstavljajući kao profesor engleskog. Vrlo brzo na prevaru zaposli i oca kao vozača iste obitelji, i sve se razvija kao dobra komedija, ali onda potpuno neočekivano priča skreće u nešto drugo. Bong Joon Ho virtuozno se poigrava žanrovima spajajući gotovo nespojivo.
Beautiful Boy (Felix van Groeningen)
Američki debi belgijskog autora Felixa van Groeningena priča je o dečku koji obećava ili je barem obećavao dok nije zaglavio u paklu ovisnosti (Timothée Chalamet) i ocu (Steve Carell) koji daje sve od sebe ne bi li pomogao jedincu iz prvog braka. Steve Carell briljantan je komičar, ali već u nekoliko navrata dokazao je da se može nositi i s vrlo zahtjevnim i složenim ulogama. Zvijezda u usponu, Timothée Chalamet, i Carell savršeno funkcioniraju i zapravo nose cijeli film. Beautiful Boy temeljen je na stvarnim događajima.
Booksmart (Olivia Wilde)
Po skromnom mišljenu BFO-a ovo je komedija godine! Dvije štreberice teškog kalibra, Amy i Molly, noć prije mature shvate da su se možda mogle malo više zabavljati, a manje učiti. Ali, hej, nikad nije kasno, možda u jednoj noći mogu nadoknaditi sve propušteno. Od prvog kadra Kaitlyn Dever i Beanie Feldstein naprosto rasturaju u ovoj pametnoj, furioznoj komediji.
Marriage Story (Noah Baumbach)
Baumbacha pratimo godinama i sviđa nam se način na koji pripovijeda. S Marriage Story višestruko će proširiti svoju bazu fanova, u to ne sumnjamo. Scarlett Johansonn (Nicole) i uvijek odlični Adam Driver (Charlie) došli su u fazu kada se moraju razdvojiti i ozbiljno razmisliti o razvodu. Kronika raspada jedne tročlane obitelji pod Baumbachovom dirigentskom palicom živi je dokaz da se ovakve priče mogu ispričati bez ijednog od onih uobičajenih klišeja.
Joker (Todd Phillips)
Da, svi su poludjeli za Jokerom! Razlog je jedan i zove se – Joaquin Phoenix, najbolji Joker ever! Bilo bi veliko iznenađenje kada zloglasna Akademija ne bi Phoenixov trud nagradila Oscarom.
The Irishman (Martin Scorsese)
Na stranu tone i tone i tone šminke utrošene na vremešnu zvjezdanu glumačku postavu (Robert de Niro, Al Pacino, Joe Pesci), Scorseseov The Irishman dojmljiva je priča o legendarnom Hoffi, talijanskoj mafiji i Franku Sheeranu koji vjerno i pouzdano čisti sve što treba počistiti.
Once Upon a Time… in Hollywood (Quentin Tarantino)
Istina je, ovo posve sigurno nije najbolji Tarantinov film. No, međutim, BFO ga voli iz nekoliko razloga. Prvo, i kada to nije najbolji Tarantino, i dalje je zabavan i nakićen kao seoska mlada. Drugo, svesrdno pozdravljamo Margaret Qualley u ulozi Pussycat i Mikey Madison u ulozi Sadie! Treće, kada Brad Pitt (Cliff Booth) opušteno razbije jezičavog i hvalisavog Brucea Leeja – neprocjenjivo! Ima još, ali ne smijemo spojlati.
BFO svima želi sve naj u 2020.!
foto: sunriseOdyssey
F.B., 27. prosinca 2019., Zagreb
Volite nas čitati i sudjelovati u našim događanjima i programima?
Podržite nas. Vaša donacija će nam omogućiti da i dalje budemo Booksa koju toliko volite.