Autor: Dragan Damjanović
Izdavač: AGM
Godina izdanja: 2016
Cijena: 250,00 kn
Broj stranica: 432
Uvez: meki uvez s klapnom
Knjiga nije dostupna u Booksi! Potražite je u bolje opremljenim knjižarama i antikvarijatima u Hrvatskoj i šire! Booksa ne prodaje knjige, izuzev vlastitih izdanja.
O tome kako su povijest i njezine mijene utjecale na arhitekturu grada priča dr. Dragan Damjanović u knjizi na 253 kartice popraćene brojnim ilustracijama najpoznatijih i najvrjednijih zagrebačkih arhitektonskih rješenja. Počevši od prvog spomena Zagreba u 11. stoljeću do naših dana, Damjanović analizira kroz vrijeme i stilove sve one građevine koje su od dva odijeljena naselja, Gradeca i Kaptola stvarale buduću gradsku cjelinu. Prati njezino osmišljavanje, rekonstrukcije, obnove i preinake ne bi li kao na tablici popunio kockice i stvorio cjelinu grada kakvog danas vidimo. Zanimljivo je da se on u svojoj knjizi ne zaustavlja u vremenu kako bi novovjeki i sadašnji Zagreb ostavio nekoj bližoj ili daljoj budućnosti nego prati rad arhitekata do u naše doba. Analizirajući pojedine građevine i osobnosti arhitekata on govori i o tome kako se kroz povijest mijenjala situacija u odnosu na domaće snage. Brojne građevine iz vremena trojedine monarhije povjerene su mađarskim odnosno austrijskim arhitektima – one su svjedočile svojevrsnu gospodarsku i službenu namjenu objekta. Domaći arhitekti (koji su se dugo školovali na stranim sveučilištima) najprije su dobivali povjerenje tek ponekih privatnih osoba da bi kasnije u novoj državi, počevši od 1918. bili autori većine bitnih arhitektonskih rješenja u državi.
Dragan Damjanović rođen je 31. listopada 1978. u Osijeku. Godine 2002. završio je dvopredmetni studij povijesti umjetnosti i povijesti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Objavio je četiri knjige (Saborna crkva Vavedenja Presvete Bogorodice u Plaškom: povijest episkopalnog kompleksa, Srpsko kulturno društvo Prosvjeta, Zagreb, 2005.; Vukovarski arhitekt Fran Funtak, Leykam international, Zagreb, 2009.; Đakovačka katedrala, Matica hrvatska, Zagreb, 2009.; Župna crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije i sakralna baština župe Molve, i pedesetak znanstvenih članaka.
Arhitektonski atlas je uz ovo englesko izdanje, izdan i na hrvatskom jeziku.