Autor: Manfred Spitzer
Izdavač: Naklada Ljevak
Godina izdanja: 2019
Cijena: 139,00 kn
Broj stranica: 288
Uvez: meki
Knjiga nije dostupna u Booksi! Potražite je u bolje opremljenim knjižarama i antikvarijatima u Hrvatskoj i šire! Booksa ne prodaje knjige, izuzev vlastitih izdanja.
Usamljene osobe češće od ostalih ljudi obolijevaju od raka, srčanog i moždanog udara, depresije i demencije. Usamljenost je, osim toga, zarazna i širi se poput epidemije – nisu pogođeni samo samci ili samohrani roditelji, već i oženjeni! Prema Manfredu Spitzeru, usamljenost je uzrok smrti broj jedan u zapadnim zemljama. Ovu alarmantnu činjenicu dosada je potvrdio čitav niz znanstvenih istraživanja i studija širom svijeta, a koji ukazuju i na ovo: usamljenost je više od samoće. Manfred Spitzer u svojoj novoj knjizi po prvi put opisuje zašto je usamljenost uzrok bolesti, kako izgledaju patološka usamljenost i socijalna izolacija i kakav ozbiljan utjecaj imaju na zdravlje, tijelo i dušu pogođenih. Spitzer želi prodrmati ovo društvo, koje usamljenost još uvijek promatra kao poželjnu wellness ponudu za ljude pod stresom.
„Glavni ciljevi autora knjige Digitalna demencija, njemačkog psihijatra i neuroznanstvenika Manfreda Spitzera bili su istražiti i opisati kako problem usamljenosti utječe na zdravlje, razmišljanje i ponašanje pojedinca, ali i cijelih društava. Knjiga je objavljena 2018. godine, a ne sumnjam da će biti bestseller preveden na brojne jezike. U knjizi se relativno sažeto podastiru rezultati recentnih istraživanja koja se dotiču fenomena usamljenosti, a autor ih nastoji interpretirati jednostavnim rječnikom na svakome razumljiv način. Pažljivi čitatelj neće se moći oteti dojmu da je u podlozi pisanja (i ove) knjige bila iskrena zabrinutost zbog mogućih nesagledivih negativnih posljedica koje suvremeni način života nosi (sve više uz digitalne tehnologije, a sve manje uz druge ljude i s njima), a koje možda više neće biti lako ispraviti. Iako je problem usamljenosti ozbiljan, kao zabrinuti psihijatar, liječnik i roditelj, autor svojim uratkom šalje optimističnu poruku kako na jednostavan način, već danas, možemo popraviti svijet u kojemu živimo i napraviti ga boljim za sve, napose za svoju djecu i nove generacije."
(prof. dr. sc. Goran Šimić)
„Dokazano je kako kvalitetni odnosi s prijateljima i obitelji pomažu u smanjivanju stresa, jačaju imunitet i daju smisao životu. Ova nas knjiga na kraju upućuje na to kako je važno prepoznati vlastiti osjećaj usamljenosti i pokazuje nam kako možemo promijeniti način percepcije svijeta oko sebe, ali i načine svojih razmišljanja (kognicije), osjećanja i ponašanja."
(doc. dr. sc. Ljiljana Pačić-Turk)
Manfred Spitzer međunarodno je priznati njemački psihijatar, psiholog i neuroznanstvenik. Direktor je Psihijatrijske sveučilišne bolnice u Ulmu i osnivač Centra za neuroznanost u istom gradu. Nakon diplome na Sveučilištu u Freiburgu predavao je na nekima od najvećih svjetskih sveučilišta, u Heidelbergu, Harvardu, Oregonu itd. Objavio je velik broj znanstvenih radova iz područja neuroznanosti, učenja, psihologije i psihijatrije. Dobitnik je brojnih prestižnih znanstvenih nagrada i priznanja, kao što su nagrada Duphar Research Award, koju dodjeljuje Njemačko društvo za psihijatriju, psihoterapiju i neurologiju, nagrada Cogito, koju dodjeljuje Fondacija Cogito, znanstvena nagrada koju dodjeljuje Fondacija Margrit Egner itd. Napisao je nekoliko knjiga s područja psihopatologije, učenja i dječjeg razvoja. Godine 2012. objavio je knjigu Digitalna demencija koja je izazvala golemu pozornost javnosti i struke.
Knjigu je preveo Andy Jelčić.