Autor: Žarko Paić
Izdavač: Sandorf
Godina izdanja: 2019
Cijena: 180,00 kn
Broj stranica: 337
Uvez: meki
Knjiga nije dostupna u Booksi! Potražite je u bolje opremljenim knjižarama i antikvarijatima u Hrvatskoj i šire! Booksa ne prodaje knjige, izuzev vlastitih izdanja.
U četvrtome se svesku Paićeve Tehnosfere razmatra pitanje prostora i oprostorenosti u suvremenim uvjetima tehnološkoga društva na primjeru arhitekture, koja je u povijesti filozofije i umjetnosti uvijek imala posebno mjesto s obzirom na njenu vezu s čovjekovom egzistencijom. Autor se na iznimno inventivan način posvećuje interpretaciji ključnih mislioca modernosti koji su tematizirali pitanje arhitekture i prostornosti, kao i tumačenju niza teoretičara postmoderne i suvremene arhitekture, i arhitekata samih. Pritom je temeljni autorov stav taj da se razlika između umjetničke gradnje gradova i korporativno-dekonstrukcijskog pristupa ne-mjestu (stadioni, zračne luke, shopping centri) pokazuje odlučujućom za buduće niveliranje odnosa između arhitekture i dizajna.
Paićeva radikalna teza je da suvremeno doba više ne potrebuje arhitekte, već se može osloniti na jednostavnu primjenu već viđenog u kontekstu suvremenoga tehnološkog društva. Ovo je djelo pokušaj razumijevanja, u dijalogu s filozofijom i teorijom arhitekture, svijeta koji se oblikuje u dodiru svijeta života i tehnike.
Žarko Paić izvanredni je profesor na Studiju modnog dizajna na Tekstilno-tehnološkom fakultetu Zagrebu, gdje predaje sociologiju kulture, estetiku, teoriju mode, semiotiku i vizualne komunikacije, te gostujući redovni profesor iz filozofije umjetnosti i sociologije medija i komunikacije na Univerzitetu Sinigdunum u Beogradu na Fakultetu za medije i komunikacije. Dosad je objavio niz knjiga, koje se tematski kreću od povijesti i teorije umjetnosti do političke filozofije, a projekt Tehnosfera svojevrsna je sinteza njegova dosadašnjeg promišljanja i pokušaj sustavne teorije suvremenoga društva.