Tehnosfera III.

Autor: Žarko Paić

Izdavač: Sandorf

Godina izdanja: 2019

Cijena: 210,00 kn

Broj stranica: 470

Uvez: meki

Publicistika

Knjiga nije dostupna u Booksi! Potražite je u bolje opremljenim knjižarama i antikvarijatima u Hrvatskoj i šire! Booksa ne prodaje knjige, izuzev vlastitih izdanja.

Treći svezak Paićeve Tehnosfere poduhvat je u kojem autor ispisuje genealogiju odnosa estetike i umjetnosti polazeći od kibernetičke slike svijeta i slikovnoga obrata (iconic turn). Nadovezujući se na vizualne studije i znanost o slici te u polemici s relevantnim teorijskim paradigmama (hermeneutika, fenomenologija, semiotika), Paić dovodi do krajnjih posljedica dekonstrukciju ideje povijesne svrhovitosti koja vodi razvoj umjetnosti.

Pokazavši kako je 20. st. donijelo radikalnu preobrazbu u shvaćanju slike, a time i estetskoga, Paićeva je poruka kako je potrebno početi misliti estetsku konstrukciju svjetova, što zahtijeva refleksiju o novoj formi kibernetičke osjetilnosti, a suvremena umjetnost pak od avangardnih postupaka šoka, provokacije i eksperimenta ulazi u neizvjesno područje metateorije vizualizacije događaja. Problem više nije u tome što jest umjetnost, već kako se događa razlika između estetskoga objekta i tehnogeneze umjetnoga života. Provokativna, argumentirana i višeslojna tumačenja suvremenoga svijeta estetike i umjetnosti kulminiraju u ovoj knjizi postavkama o kraju estetike i reprezentacijski određene umjetnosti u digitalnome svijetu.

Žarko Paić izvanredni je profesor na Studiju modnog dizajna na Tekstilno-tehnološkom fakultetu Zagrebu, gdje predaje sociologiju kulture, estetiku, teoriju mode, semiotiku i vizualne komunikacije, te gostujući redovni profesor iz filozofije umjetnosti i sociologije medija i komunikacije na Univerzitetu Sinigdunum u Beogradu na Fakultetu za medije i komunikacije. Dosad je objavio niz knjiga, koje se tematski kreću od povijesti i teorije umjetnosti do političke filozofije, a projekt Tehnosfera svojevrsna je sinteza njegova dosadašnjeg promišljanja i pokušaj sustavne teorije suvremenoga društva.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu