Autor: Perina Meić
Izdavač: Studio TiM
Godina izdanja: 2015
Cijena: 170,00 kn
Broj stranica: 208
Uvez: meki
Knjiga nije dostupna u Booksi! Potražite je u bolje opremljenim knjižarama i antikvarijatima u Hrvatskoj i šire! Booksa ne prodaje knjige, izuzev vlastitih izdanja.
Knjiga Perine Meić objedinjuje devet teorijskih i književnopovijesnih studija objavljivanih u periodu od 2008. do kraja 2015. godine. Studije su podijeljene u pet cjelina: Izazovi teorije povijesti književnosti, Povijest književnosti i polemike, Fragmenti o djelima Ive Andrića, Književni kritičar Stanislav Šimić i O pjesništvu Ilije Ladina. U teorijskim je studijama naglasak na istraživanju metodologije povijesti književnosti, dok su studije književnopovijesnog tipa usmjerene na proučavanje tema iz novije hrvatske književnosti, napose njezina bosanskohercegovačkog dijela.
Književne perspektive nude originalna promišljanja teorije i povijesti književnosti, kao i vrlo kreativna čitanja kritičkih tekstova Stanislava Šimića, pjesničkog opusa Ilije Ladina, a osobito Ex ponta, Travničke hronike i Proklete avlije Ive Andrića. Odlikuje ih precizan i svrhovit metajezik, kao i jasna metodološka polazišta, utemeljena na semiotičkim istraživačkim perspektivama. Riječ je o zrelu i vrijednu doprinosu proučavanju teorije i prakse povijesti književnosti, koji novim istraživanjima otvara korisne perspektive.
Perina Meić (Sarajevo, 1975.) studij hrvatskog jezika i književnosti završila je u Mostaru. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu 2007. obranila je doktorski rad Metodološki modeli književnopovijesnih istraživanja u hrvatskoj znanosti o književnosti te stekla akademski stupanj doktora znanosti. Znanstvene i stručne radove objavljuje od 2001. Dosad je objavila više od 80 znanstvenih i stručnih radova. Sudjelovala je na znanstvenim skupovima u zemlji i inozemstvu. Zaposlena je na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru.
/iz recenzije doc. dr. Ive Beljan Kovačić/