Početkom 2015. David europske politike i ekonomije, malena Grčka, opterećena dugovima i korupcijom, izabrala je vodstvo koje ju je trebalo dostojanstveno zastupati pred Golijatom nove europske tehnokracije —"trojkom” (Europskom središnjom bankom, Europskom komisijom i Međunarodnim monetarnim fondom). Te su institucije ucijenile novoizabrane grčke političare da će se, ukoliko ne prihvate treći po redu paket kredita (bailout), praktički naći na pragu famoznog Grexita, izlaska iz eurozone, a posljedično, moguće, i iz Europske unije.
Janis Varufakis, poznat hrvatskim čitateljima po knjigama Što sam rekao kćeri o ekonomiji, Globalni Minotaur i Trpite ono što morate?, opisuje mučne pregovore oko spašavanja grčke ekonomije u ovoj tragediji čiji je kraj unaprijed poznat, ali se unatoč tome čita kao napeti triler. Pritom bez zadrške iznosi sve pojedinosti koje su europski političari i dužnosnici krovnih ekonomskih institucija izrekli iza zatvorenih vrata, ne mareći kako će to loše zvučati kada jednoga dana netko od sudionika o tim događajima odluči napisati knjigu.
Nakon što nas Varufakis uvede u svijet visoke politke u kojem se i sam prilično nenadano zatekao, upoznaje nas s miljeom koji vrlo dobro zna kako stvari stoje i što treba učiniti da bi se krizne situacije pokrenule s mrtve točke, ali po tom pitanju ne čini ništa. Europski establišment, čvrsto povezan s mainstream medijima, prikazivao je uspon Sirize i dužnosnike novoizabrane vlade kao radikalno lijeve ideologe nespremne na suočavanje sa svojim obavezama i odgovornostima, što je sažela predsjednica MMF-a Christine Lagarde u svojoj izjavi da se pregovori ne mogu nastaviti bez ‘odraslih ljudi’. Dužnosnici trojke i ostalih europskih institucija koje su vršile pritisak na novoizabranu grčku vladu pokazali su što se događa kada riječ preuzmu ‘odrasli’ koji su nesposobni priznati pogreške vlastite doktrine, a Varufakisu je preostalo jedino razotkriti taj svijet i rasvijetliti okolnosti pod kojima promjena nije bila moguća.
S engleskog prevela: Karmela Cindrić