Autor: Josip Bratulić
Izdavač: HSN, Državni arhiv u Pazinu
Godina izdanja: 2018
Cijena: 175 kn
Broj stranica: 356
Uvez: meki
Knjiga nije dostupna u Booksi! Potražite je u bolje opremljenim knjižarama i antikvarijatima u Hrvatskoj i šire! Booksa ne prodaje knjige, izuzev vlastitih izdanja.
S podnaslovom Politika, jezik, kultura ovo novo djelo akademika Josipa Bratulića sastoji se od tri cjeline: Ilirski pokret i Hrvatski narodni preporod, Nacionalne institucije i Ličnosti.
U knjizi je sabrano 38 tekstova ranije objavljenih u časopisima i zbornicima za velike povijesne izložbe u Zagrebu i Splitu, a oni su za ovu knjigu posebno pročitani, neki temeljito prerađeni, drugi s manjim ispravcima ili pak dopunama popravljeni.
U prvoj se cjelini razmatraju političke i kulturne ideje i kretanja u Hrvatskoj u 19.stoljeću, pri čemu se podjednaka pažnja posvecuje analizi svih regija unutar Trojedne Kraljevine Hrvatske, Slavonije i Dalmacije, obrađuju se temeljne ideje nacionalnoga i kulturnoga kretanja na cijelom njenom području.
U drugoj cjelini razmatra se djelovanje stožernih, kulturnih i znanstvenih nacionalnih institucija 19. st., primjerice Matice hrvatske i JAZU, u razvitku pismenosti, uređenju civilnog društva, razvitku političkih ideja, razvitku novinarstva, kulturnoj djelatnosti radnika, gospodarstvu, borbi za hrvatski jezik u Dalmaciji i Istri...
U trećem dijelu Bratulić se usredotočuje se na razmatranje pojedinih ključnih te nekih pomalo marginaliziranih kulturnih, znanstvenih, gospodarskih i političkih djelatnika čija je djelatnost na raznim područjima obilježila svakodnevni život u Trojednoj Kraljevini tijekom 19. stoljeca, primjerice Ivana Kundeka, Ivana Mažuranića, Ante Starčevića, Ivana Despota, Mije Krešića i Ivana Tkalčića.