Autor: Robert Menasse
Izdavač: Edicije Božičević
Godina izdanja: 2014
Cijena: 110,00 kn
Broj stranica: 126
Uvez: meki
Knjiga nije dostupna u Booksi! Potražite je u bolje opremljenim knjižarama i antikvarijatima u Hrvatskoj i šire! Booksa ne prodaje knjige, izuzev vlastitih izdanja.
Promišljanja o Europskoj uniji iz pera Roberta Menassea, nastala kao rezultat duljeg boravka u Bruxellesu, nude nam određenu dozu solidno argumentirana optimizma, koji, naravno, ne zazire ni od kritičkih tonova, jer, kako i sam ističe, u EU-u 'štošta valja propitivati i kritizirati'. Isto tako, međutim, koncepciju 'postnacionalne demokracije' ne valja sagledavati kao birokratsku sablast, već kao izglednu političku, ekonomsku i kulturnu realnost, što pak nije moguće bez kritičkog sučeljavanja s nizom klišeja i predrasuda, okoštalih tijekom posljednjih desetljeća u sveukupnoj europskoj samopercepciji.
Na čitak i zanimljiv način Menasse, koji je u Bruxelles prvotno otputovao zbog sondiranja terena za mogući roman, piše o 'iznenađenjima' koja su ga tamo dočekala, a jedno od njih svakako je činjenica da mu se Europska komisija protivno uvriježenoj bojazni skeptika i pesimista predstavila kao 'otvorena i transparentna' institucija 'vitkog, štedljivog i jeftinog' činovničkog aparata.
Zanimljive analize aktualnih europskih kriza – koje ni izdaleka nisu isključivo financijske prirode – upletene u pitko tekstualno tkivo ovog kulturno-političko-ekonomskog putopisa, vode nas, na tragu ideja kakve danas zagovaraju filozofi poput Jürgena Habermasa, romanesknom završetku u kojem se ne bez ironije tematizira ozračje predvečerja potonuća, jer jedna od dviju ponuđenih koncepcija budućnosti svakako će potonuti: postnacionalna demokracija ili nacionalna država.
'Esej Roberta Menassea, kao malo koji kritički tekst posljednjih desetljeća, pokazuje što to znači istinski europski razmišljati i djelovati.'
(Konrad Paul Liessmann)
Prevela: Nataša Medved