Borile smo se za vazduh : (Post)jugoslovenski antiratni aktivizam i njegovo nasleđe

Autor: Bojan Bilić

Izdavač: Jesenski i Turk

Godina izdanja: 2015

Cijena: 129,00 kn

Broj stranica: 218

Uvez: meki

Publicistika

Knjiga nije dostupna u Booksi! Potražite je u bolje opremljenim knjižarama i antikvarijatima u Hrvatskoj i šire! Booksa ne prodaje knjige, izuzev vlastitih izdanja.

Smeštena na raskršću istorijske sociologije, antropologije i studija društvenih pokreta, knjiga Borile smo se za vazduh napušta široko rasprostranjene paradigme nacionalizma i civilnog društva i analizira (post)jugoslovenski antiratni aktivizam u poslednjoj deceniji 20. veka. Pozivajući se na empirijski korpus prikupljen u toku višegodišnjeg terenskog rada, autor tvrdi da se (post)jugoslovensko antiratno organizovanje ne može razumeti ukoliko se u obzir ne uzme kompleksna geometrija (među)republičkih saradnji i otpora u socijalističkoj Jugoslaviji. (Post)jugoslovenski antiratni poduhvati su prisvojili i osnažili društvene mreže nastale kroz studentski, feministički i ekološki angažman. Tako artikulisane antiratne akcije su na celom prostoru bivše države kasnije poslužile za stvaranje simboličkog, društvenog i materijalnog kapitala koji je omogućio osnivanje današnjih nevladinih organizacija posvećenih zaštiti ljudskih prava, tranzicionoj pravdi i mirovnom obrazovanju. Ovo je prva sociološka studija koja prati razvoj antiratnog pokreta u bivšoj Jugoslaviji, od njegovih početaka u alternativnom angažmanu socijalističkog perioda sve do pojave profesionalizovanog NGO sektora. Bilićeva knjiga je ključna za razumevanje politike i intelektualnog života u zemljama bivše Jugoslavije u 1990-im i kasnije.
Eric Gordy, Škola slovenskih i istočnoevropskih studija, Univerzitetski koledž London

Knjiga Borile smo se za vazduh – tour de force istorijske sociologije – ispituje dinamiku antiratnog aktivizma na postjugoslovenskom prostoru problematizujući postojeća objašnjenja formulisana u okviru metodološkog nacionalizma i/ili idealističke koncepcije civilnog društva. Ova studija je obavezna literatura za svakog ko je zainteresovan za postjugoslovensku regiju, ali i za one koji se bave pitanjima aktivizma i društvenih pokreta uopšte.
Paul Stubbs, Ekonomski institut, Zagreb

Bojan Bilić je Marie Curie stipendista na Institutu za društvena istraživanja Univerziteta u Amsterdamu.

Suizdavači: Documenta - centar za suočavanje s prošlošću, Kuća ljudskih prava Zagreb.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu