Sto najboljih knjiga u 2011.

Nedjelja
04.12.2011.

Na kraju svake kalendarske godine jedna od vodećih svjetskih dnevnih novina, The New York Times, objavljuje listu stotinu najboljih knjiga u protekloj godini.

Usprkos činjenici da je The New York Times posljednjih nekoliko godina u velikoj financijskoj nevolji i da se već nekoliko puta spominjalo nešto sve donedavno nezamislivo – gašenje ovih slavnih novina – The New York Times i dalje ostaje jedan od najvažnijih američkih, a samim time i svjetskih medija. Posebno se to odnosi na kulturni podlistak, kao i književni list, Times Literary Supplement. Dakako da se lista stotinu najvažnijih knjiga godine odnosi na američki književnu produkciju, među knjigama uvrštenima na popis ima i mnogo inozemnih autora i to ne samo na engleskom jeziku.

Tako su se ove godine na listi našli autori poput mađarskog književnika Petera Nadasa i njegovog golemog romana (od gotovo 1200 stranica) Paralelne priče, izraelske književne zvijezde Amosa Oza kao i Harukija Murakamija, propaganda čije se posljednje knjige 1Q84 u SAD-u može mjeriti čak i sa Slobodom Jonathana Franzena. No, velika većina autora na listi piše na engleskom jeziku, bilo da je riječ o neameričkim autorima poput odličnog kanadskog autora Davida Bezmozgisa ili južnoafrikanca Michaela Ondaatjea ili Alana Hollinghursta, bilo da je riječ o velikim američkim književnim zvijezdama kao što su Don DeLillo i njegov književni antipod Stephen King.

Ima tu i knjiga koje ne biste očekivali na ovakvoj listi, poput prijevoda antologije pjesama znamenitog talijanskog pjesnika Giacoma Leopardija, a na popisu se našao i nedovršeni roman Davida Fostera Wallacea, 'parabola kasnog kapitalizma' The Pale King.

Na popisu stotinu najvažnijih knjiga nalaze se i roman  Beograđanke Tee Obrecht The Tiger's Wife, ali i autobiografski roman Shards, debitantski roman Ismeta Prcica, u kojem autor piše o odrastanju u Tuzli i odlasku u Ameriku.

Među publicističkim knjigama tu je, kao i uvijek, niz knjiga posvećenih Drugom svjetskom ratu, nekoliko knjiga o američkoj povijesti, a od ostalih možemo izdvojiti knjigu eseja Arguably Chritophera Hitchensa, studiju Examined Lives: From Socrates to Nietzsche Jamesa Millera te biografije Kurta Vonneguta, ruske carice Katarine Velike te genijalnog huligana Michelangela Merisija Carravagija, znakovitog naziva Carravagio: A Life Sacred and Profane Andrewa Graham-Dixona. Cijelu listu možete pogledati ovdje.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu