Priče koje nas povezuju, slike koje pamtimo!

Petak
06.09.2024.

Program Priče koje nas povezuju, slike koje pamtimo nastao je kao rezultat višegodišnje suradnje udruge i kluba Booksa s susjedskim zajednicama kroz projekte i programe koje ih aktivno uključuju u sudioničke procese programiranja s namjerom uključivanja različitih skupina u osmišljavanje i izvedbu programa te osnaživanje društvenih odnosa i kulturno umjetničke produkcije.

Cilj projekta Priče koje nas povezuju, slike koje pamtimo je, kroz niz radionica pričanja priča, interaktivnih susreta i radionica vizualnog izražavanja, povezati naše najmlađe i najstarije kvartovske susjede, ojačati međugeneracijsku solidarnost, zajedništvo i razmjenu te sačuvati generacijsko sjećanje i potaknuti njegovo prenošenje.

Projekt je započeo u rujnu 2023. javnim pozivom na osnovu koga je tim udruge odabrao svoje starije stanovnike_ce kvarta te su kroz radionice pričanja priča (storytelling) koju su vodile spisateljice Ivana Bodrožić i Martina Vidaić prošle Mira Lončar-Dušek, Deborah Mrakovčić, Željka Somun, Vilim Matula, Lawrence Kiru, Ljiljana Lipovac, Zlata Županić, Nataša Mihaljčišin, Naima Balić, Vesna Ražnatović, Oni su svoje osobne priče vezane za naš kvart, doživljaje, uspomene i životne crtice pretočili u priče koje su na zanimljiv način ispričali djeci u 7 javnih susreta u klubu Booksa i 3 susreta u OŠ Matka Laginje.

U OŠ Matka Laginje održane su i radionice u okviru školske nastave za učenike šestih razreda na kojima su pod mentorstvom nastavnice hrvatskog jezika Helene Putar i nastavnika likovnog odgoja Zorana Kakše vizualno interpretirane priče Mire Lončar-Dušek, Deborahe Mrakovčić, Željke Somun. Na temelju ispričanih priča Vilima Matule, Lawrencea Kirua, Ljiljane Lipovac, Zlate Županić, Nataše Mihaljčišin, Naima Balić, Vesna Ražnatović, djeca su na radionicama u klubu Booksa s umjetnicom Anom Kuzmanić izrađivala vizualne interpretacije u obliku stripa, crteža ili slike.

Nakon završetka svih radionica, krajem ožujka je održan javni razgovor koji je tematizirao intergeneracijsku suradnju, a tada je otvorena i izložba dječjih radova u Booksinom izlogu, uz koje su izložene i priče polaznika radionice storytellinga. Nakon toga izložba je bila postavljena u izlogu Dječje knjižnice Medveščak od 2. travnja do 22. travnja kada je postavljena u auli OŠ Matka Laginje.

Projekt podržava Grad Zagreb – Gradski ured za kulturu, međugradsku i međunarodnu suradnju i civilno društvo, te se provodi u suradnji s OŠ Matka Laginje i Knjižnicom Medveščak kroz program Kultura i umjetnost u zajednici.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu