Pitanje o ulozi umjetne inteligencije u procesu stvaranja književnih djela i budućnosti autorskih prava postaje sve važnije.
Tako su ga u okviru organizacije koja zastupa američke pisce (Authors Guild) postavili George R.R Martin, John Grisham, Sylvia Day, Johnathan Franzen i Jodi Picoult. Među 17 su autora koji tuže OpenAI za "sustavnu krađu masovnih razmjera", posljednju u valu pravnih postupaka pisaca zabrinutih da programi umjetne inteligencije koriste njihova autorskim pravima zaštićena djela, i to bez dopuštenja.
U tužbi se navode specifične pretrage ChatGPT-a za svakog autora, poput one za Martina koja navodi da je program generirao "prekršajni, neovlašteni i detaljan nacrt za prequel" Igre prijestolja koji je bio nazvan A Dawn of Direwolves i koristio je "iste likove iz postojećih Martinovih knjiga u serijalu Pjesma leda i vatre".
U kolovozu je OpenAI zatražio od saveznog suca u Kaliforniji da odbaci dvije slične tužbe, jednu koja uključuje komičarku Sarah Silverman i drugu autora Paula Tremblaya. U sudskom podnesku, OpenAI je rekao da tvrdnje "pogrešno shvaćaju opseg autorskih prava, ne uzimajući u obzir ograničenja i iznimke (uključujući poštenu upotrebu) koje ispravno ostavljaju prostor za inovacije poput velikih jezičnih modela koji su sada na čelu umjetne inteligencije".
Prigovori autora protiv umjetne inteligencije pomogli su Amazon.com-u, najvećem prodavaču knjiga u zemlji, da promijeni svoju politiku o e-knjigama. Online div sada traži od pisaca koji žele objavljivati putem njegovog programa Kindle Direct da unaprijed obavijeste Amazon kako uključuju materijal generiran umjetnom inteligencijom. Amazon također ograničava autore na tri nove samostalno objavljene knjige na Kindle Directu dnevno, u nastojanju da ograniči širenje AI tekstova.
Što nas još čeka i hoće li se priča s AI-jem raspetljati ili samo dodatno (možda čak i neraskidivo?) upetljati, tek ćemo vidjeti.
Izvor: The Guardian.