Festival svjetske književnosti 2024!

Za vizualni identitet zaslužan je dizajner Ivan Stanišić.

Ponedjeljak
02.09.2024.

Počelo je dvanaesto izdanje Festivala svjetske književnosti!

S najvećim zvijezdama svjetske i domaće književnosti družimo se do 7. rujna na dobro poznatim zagrebačkim lokacijama: Zagrebačko kazalište mladihKnjižara FrakturaGalerija Forum i Galerija Kranjčar

Autorice i autori iz više od petnaest zemalja svijeta, laureatkinje i laureati najprestižnijih književnih nagrada poput Prix GoncourtPremio Strega Premio Campiello, slavna imena čije naslove očekujemo kao TV serije u ekranizaciji popularnih Netflixa i HBO-a, Zagreb će ponovno učiniti središtem svjetske književnosti.

Festival je otvorio jedan od najpopularnijih suvremenih talijanskih pisaca Paolo Giordano, čiji je prvi roman Samoća primarnih brojeva (Algoritam, 2009.; prijevod Maja Adžija) prodan u više od milijun primjeraka samo u Italiji, a najnoviji naslov Tasmanija, u prijevodu Dragane Vulić-Budanko, o svijetu koji gori, otuđenosti i nadi, proglašen je najčitanijom knjigom u Italiji 2022. Oduševit će vas i Yomi Adegoke, britanska novinarka i spisateljica uvrštena na Forbesov popis 30 najutjecajnijih osoba mlađih od 30 godina, čiji provokativan roman Lista, u prijevodu Krešimira Sučevića Međerala, propituje šokantan utjecaj društvenih mreža i moć optužbe. Britanski autor Matthew Blake držat će vas na rubu stolice hit-romanom Anna O., u prijevodu Alenke Mirković-Nađ, globalnim fenomenom koji je već kao rukopis prodan za prijevod u više od 30 zemalja, a Netflix prema knjizi snima istoimenu TV seriju.

Uživat ćete i u nastupu Carstena Jensena – danskog autora čiji je roman Mi, utopljenici, veličanstvenu sagu o sudbini gradića Marstal, prevela Sandra Ljubas, te jedne od naših najpoznatijih i najprevođenijih spisateljica Slavenke Drakulić, koja će predstaviti novu knjigu O čemu ne govorimo, zbirku priča koja na maestralan način govori o teretu bolesti i o tome kako nam priče mogu pomoći da odgovorimo na najvažnija pitanja o sebi i drugima. Svakako posjetite tribinu s Robertom Seethalerom, austrijskim glumcem, scenaristom i hit-autorom koji je romanom Čitav jedan život, u prijevodu Željke Gorički, osigurao finale Međunarodne nagrade Man Booker i Međunarodne nagrade IMPAC Dublin, a prema knjizi je snimljen i uspješan istoimeni film. Ne propustite gostovanje Johanne Mo, švedske autorice čija je trilogija Ubojstva na otoku, u kojoj se napetost može rezati nožem, a koju je prevela Elizabeta Vrbančić, u Švedskoj postala detektivski serijal broj jedan.

Na Festival svjetske književnosti dolaze i Jean-Baptiste Del Amo, francuski suvremeni klasik koji je zaludio svijet romanom Carstvo životinja, u prijevodu Željke Somun, i švedski pisac Jens Liljestrand, autor svjetskog bestselera Ako sve i nestane, u prijevodu Edina Badića.

Na ovogodišnjem izdanju gostuju i Elia BarcelóTeolinda Gersão, Nadia GhulamMonika HelferLucía Lijtmaer, Agnieszka Szpila, Sebastià Alzamora, Vincenzo Latronico, Reinhard Kaiser-Mühlecker, Ariel Magnus, te jake snage domaće književne scene: Ana BadurinaSnježana BanovićAnda Bukvić PažinNadežda ČačinovičLidija Deduš, Ena Katarina Haler, Katica Ivanković, Slobodana Matić Kovač, Dijana Matković, Tatjana Peruško, Olja Savičević Ivančević, Marina Vujčić, Milana Vuković Runjić, Vlaho Bogišić, Ivica Đikić, Marko Gregur, Andy Jelčić, Namik Kabil, Damir Karakaš, Luka Ostojić, Jurica Pavičić, Želimir Periš, Edo Popović, Sven Popović, Dušan Šarotar, Faruk Šehić, Vojo Šindolić, Andrija Škare, Dean Šoša i drugi.

Sve novosti, detalje o programu i gostima možete pratiti na web-stranici Festivala. 

Izvor: Fraktura.

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu